Preventivni program "Zdrav za 5!"
Autor: Anja Lebarić, 30. 4. 2014.

U sklopu provedbe druge komponente preventivnog programa „Zdrav za 5!“, pod nazivom „Čist okoliš i zdrava budućnost“, koja je zasnovana na Nacionalnoj strategiji zaštite okoliša i Nacionalnom planu djelovanja za okoliš, na Korzu je održan niz aktivnosti. Cilj aktivnosti je podizanje razine svijesti o važnosti zaštite i očuvanja okoliša i prirode te poticanje zdravih stilova života.

Uz policiju, sudjelovalo je dvjestotinjak učenika osmih razreda četiri riječke osnovne škole, „Nikola Tesla“, „Kozala“, „Ivan Zajc“ i „Vežica“. Također su sudjelovali predstavnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije koji su proveli eko- kviz znanja za učenike, Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke s vatrogasnim vozilom prezentirajući kratki film o svom radu, te predstavnici Javne ustanove „Priroda“ s anketom za učenike kojom se želi skrenuti pozornost na potrošnju energije i resursa u tipičnom gradskom kućanstvu.

Gradsko društvo Crvenog križa održalo je prezentaciju reanimacije na lutki, a studenti Medicinskog fakulteta građanima su mjerili tlak i šećer u krvi.

Održala su se i sportska natjecanja učenika u trčanju na 30 metara, skakanju u vrećama te utrka „kariola“. Učenici osmih razreda također su se natjecali i u likovnoj kulturi, a najbolji radovi bili su izloženi na Korzu.

Policija je prezentirala niz zanimljivih brošura i letaka, a najviše pozornost privukao je simulator vožnje na motociklu.

Suzana Vukičević, pomagačica u nastavi