Književni susret s Cvjetanom Miletić
Autor: Sanjin Vukušić, 25. 11. 2015.

U petak, 20. studenog našu je školu posjetila čakavska pjesnikinja Cvjetana Miletić. Ugodno dvosatno druženje u školskoj knjižnici ovom je prigodom bilo namijenjeno učenicima 6.c razreda te članovima Čakavske grupe.  Gostovanje ove zanimljive i simpatične autorice, rodom Kastavke, nekadašnje opatijske učiteljice te sadašnje aktivne lovranske umirovljenice (inače potpredsjednice Katedre Čakavskoga sabora Lovran) organizirano je u suradnji s lokalnom udrugom „Mavrica“ , čija je predsjednica Nada Paladin također nazočila susretu. Tijekom prvoga sata autorica je ukratko predstavila sebe i dio svog autorskog ili uredničkog opusa; posebno stavivši naglasak na važnost ljubavi za svoj kraj, njegove ljude, običaje te napose govor; iz čega su uglavnom i potekla sva njezina (autorska) djela (Dve suzi smeha, Liburnijski luštrin, Merlići suncen naštikani, Senjali od zlata) i aktivan i kontinuiran angažman u dugogodišnjem prilogu Beseda koji svakoga četvrtka izlazi u riječkome Novome listu. Valja istaknuti i autoričin osobni poziv učenicima da se svakako prijave na ovogodišnji natječaj „Čakavčići pul Ronjgi (22)“, čija je urednica već posljednjih desetak godina. Susret „obojen čakavskim bojama“ zaključen je literarnom radionicom na kojoj su učenici pod vodstvom pjesnikinje pisali čakavske haiku stihove o moru, a po uzoru na njezinu najnoviju čakavsku haiku zbirku „Merlići suncen naštikani“.

Iako nekoliko dana nakon službenog datuma, gostovanjem Cvjetane Miletić simbolično smo zaključili ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka