Finale maškaranog godišnjeg doba 2016. godine
Autor: Sanjin Vukušić, 10. 2. 2016.

Vodeći se onom „bolje da nestane sela nego običaja“, učenici nižih razreda naše škole u pratnji svojih učiteljica, školske psihologinje, pedagoginje i knjižničarke te ravnatelja na Pusni su utorak u šarenoj maškaranoj povorci tradicionalno prošetali naseljem i tako pjesmom i veselim poklicima razveselili sve mještane Srdoča na koje su nailazili putem.

Svoju polusatnu šetnju okončali su tradicionalnim spaljivanjem Pusta Lumbrelića na školskome igralištu, kojemu je, također tradicionalno, pročitana čakavska osuda za sva njegova prošlogodišnja nedjela nakon čega je jednoglasno zaključeno da će isti „...po dobroj staroj užance i ovo leto, kot i vavek platit i z ovega sveta va ognje partit.“

Maškarano „ludilo“  zaključili su naši dragi gosti - „Maškare od Srdoč“ koji su i ove godine, za početak svog tradicionalnog ophoda od Srdoča prema Kastvu, nešto malo nakon podneva najprije posjetili školu te svim okupljenim učenicima i djelatnicima priuštili kratku, ali slatku živu plesnu zabavu u školskome holu.  Tako smo još jednom plesom i uz zvuke harmonike i bubnja ispratili još jedno maškarano godišnje doba.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka

A evo kako je Pusni utorak doživjela i opisala Čakavska grupa naše škole:

Dragi naši!

Čera, 9. 02. 2016. leta hodile su Srdočen dečje maškare. Bilo ih je čuda, okolo 350 srdočkeh školani. Princeze, nogometaši, dimnjačari, klauni, rokeri, strašila, mići zvončari...

Zijali su, kantali, fićukali i zimu otirali.

Na školsken igralištu su se fermali, PUSTU presudu pročitali i PUSTA važgali.

Kriv je pa neka plati!

Se vas lepo pozdravljamo, a do drugega leta BUBANJ I MUZIKA SLOŽNO UDARAJ!

Čakavska grupa