« Ožujak 2024 »

Svjetski dan bolesnika
Autor: Sanjin Vukušić, 19. 2. 2016.

Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače u mnogim zemljama diljem svijeta, a utemeljio ga je papa Ivan Pavao II. 1992. godine kako bi skrenuo pozornost na bolesnike i njihove životne probleme.

Učitelji i učenici škole sudjelovali su u različitim aktivnostima s ciljem osvješćivanja i razvijanja suosjećanja prema onima koji su u potrebi i poticanja na aktivno djelovanje u zajednici.  Na satovima razrednih odjela promišljalo se o položaju bolesnih u društvu, potrebi da se svaki pojedinac upozna s pravima pacijenata propisanima zakonom i nužnosti sudjelovanja u odlukama o vlastitome zdravlju. Učenici su pisali pisma bolesnim prijateljima, a u suradnji s vjeroučiteljima, priredili su prigodni pano u holu škole. Time je ostvarena i korelacija s nastavom vjeronauka i važnosti svjedočenja vjere djelima milosrđa u korizmeno vrijeme.

Svjetski dan bolesnika, tematski je vezan uz Međunarodni dan osoba s invaliditetom koji smo obilježili 3. prosinca radionicom s vjeroučenicima 5.b razrednog odjela u „vrtači“ pokraj škole.  Svatko od učenika mogao je doživjeti kako je to biti drugačiji i kakav je osjećaj u slabosti tijela kad se oslonimo na druge.
Na kraju radionice, posvijestili smo kako su upravo naše ruke one koje pomažu, koje drugome mogu promijeniti život, a istovremeno i one koje primaju pomoć.

Bolnica ili dom može biti vidljivi znak i mjesto za promicanje kulture susreta i mira, gdje bolest i patnja, kao i stručna i bratska pomoć, doprinose nadvladavanju svake granice i podjele. (papa Franjo)

Škola nastavlja s aktivnostima i odgojnim procesima na području humanosti i solidarnosti. Tako će se 12. ožujka 2016. u školi upriličiti akcija dobrovoljnog darivanja krvi, u organizaciji Gradskog društva Crvenoga križa Rijeka, a sedmero učenika nazočit će trodnevnom seminaru  pružanja prve pomoći.

Konačno, u svibnju i naše prvašiće očekuje primanje u članstvo podmlatka Crvenoga križa!

Priredila: Zrinka Terzić, vjeroučiteljica