Književni susret: Antonio Babić
Autor: Sanjin Vukušić, 28. 2. 2016.

Povodom Dana materinskoga jezika ove je godine, u suradnji s lokalnom udrugom „Mavrica“, organiziran književni susret s čakavskim pjesnikom Antonijom Babićem.  Ovaj mladi čakavski autor svoje prve umjetničke korake načinio je u okrilju naše škole, pod mentorstvom svoje tadašnje učiteljice Gordane Vukić, a da je od najranijih dana bio itekako uspješan u tome što radi najbolje dokazuje to što mu je nagrađena gotovo svaka pjesma na nekom dječjem festivalu ili natječaju na koji je bila poslana. U posljednjih nekoliko godina Antonio se dosta i osobno promovira nastupajući na raznim kulturnim manifestacijama u Rijeci i okolici pa i šire; tako da je 2014. bio i jedan od sudionika prve „Mantinjade Zagrebu“, održane u KD „V. Lisinski“.

Osamnaest njegovih radova iz osnovnoškolskog razdoblja protekle je godine ukoričeno u „mini“ pjesničkoj zbirci „Čakavska teka“, koja je ovom prigodom i promovirana pred učenicima 6.b i 6.c razreda, koji su nazočili susretu zajedno sa svojim razrednicama Sonjom Blečić i Zvjezdanom Vidaković. Okupljene je tom prigodom pozdravio i ravnatelj škole te predsjednica „Mavrice“, gđa Nada Paladin, koja je rekla nekoliko riječi o Antonijevom umjetničkom putu; posebno naglasivši da piše i dalje; ali sada pod mentorstvom renomirane kastavske pjesnikinje Đurđe Grujičić te da mu uskoro predstoji uključenje u aktivno članstvo Ustanove „Ivan Matetić Ronjgov“.

Sam Antonio počastio nas je interpretacijom svojih stihova iz zbirke, ali i nekih novijih, još neobjavljenih tekstova, a cijeli susret jednostavno se može zaključiti stihovima našega gosta:

„...ja svoje ČA va srce držin

i svoju čakavicu volin

aš š njun san se rodil!

Čestitamo mu na svim dosadašnjim uspjesima i želimo još mnogo predstojećih!

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka