preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Srdoči" Rijeka

Login
Mali novinari

Raspored informacija

    

    

 

Prehrana učenika

DOKUMENTI ŠKOLE

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja
Dabar 2017.

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 10. 2012.

Ukupno: 964702
Ovaj mjesec: 3402
Ovaj tjedan: 1014
Danas: 179
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Inicijativa OŠ „Srdoči“: Djelatnici MUP-a informirali roditelje o prevenciji elektroničkog nasilja i „sextinga“
Autor: Sanjin Vukušić, 14. 4. 2016.

U našoj školi jučer je održano predavanje za roditelje učenika od prvog do osmog razreda na temu „Elektroničko nasilje na Internetu“.  Predavanje, kojem je prisustvovalo četrdesetak roditelja održali su policijski službenici Policijske uprave primorsko goranske, Dario Tonković iz Odjela prevencije i Mirjana Škalec iz Službe gospodarskog kriminaliteta. Policijski službenici predavanje su održali na poziv Škole te na ovaj način roditelje upoznali s pojmom nasilja i načinima na koje se ono može manifestirati (verbalno, fizički, isključivanjem iz društva i slično), ali i s kazneno-pravnim odredbama u slučaju neželjenog događaja.

Roditelji su također upozoreni i na opasnosti koje proizlaze prosljeđivanjem i slanjem seksualno eksplicitnih fotografija i poruka vršnjacima, tzv. sexting. Naime, ovo se uočava kao noviji oblik seksualno rizičnog ponašanja mladih, koji zbog gubitka kontrole nad proslijeđenim sadržajima dovodi do elektroničkog nasilja te moguće do drugih problema  u ponašanju mladih.

Nerijetko je mišljenje da elektroničko nasilje može proći nekažnjeno, a isto tako da niti odrasli niti djeca i mladi ne mogu učiniti ništa kako bi se ono spriječilo. Ipak, činjenica je da su pravodobna edukacija, kao i odgovarajuće preventivne aktivnosti od iznimne važnosti u zaštititi djece i mladih od opasnosti u novim medijima. Uz to što je potrebno da roditelji znaju što njihova djeca rade, koje stranice posjećuju, tko su im prijatelji i s kime komuniciraju putem Interneta, vrlo je bitno da i oni, kao i njihova djeca poznaju Internet i druge suvremene komunikacijske tehnologije, njihove moguće rizike te što učiniti ukoliko postoji opasnost od nasilja. Ako se nasilje ipak dogodi, ne treba ga prešućivati već se što prije treba obratiti onima koji mogu utjecati da se ono više ne događa, a da se onaj tko trpi nasilje zaštiti. Uz prijatelje, roditelje, učitelje i Školu tu su i policijski službenici, koji će po prijavi nasilja poduzeti što je potrebno radi sprječavanja nasilja.

Policijski službenici su se odazvali inicijativi naše škole da dođu kako bi što više djece i mladih, njihovih roditelja i učitelja, kao i ostalih građana upoznali s problemom nasilja na Internetu i načinima kako smanjiti mogućnosti da do njega dođe.

Ova inicijativa naše Škole je prepoznata i od strane medija te na stranici portala RiječanIN možete pročitati vijest: SJAJNA INICIJATIVA OŠ „SRDOČI“: Roditelji učenika informirani o opasnostima maloljetničkog „sextinga“ i elektroničkog nasilja (poveznica: http://rijecanin.rtl.hr/sjajna-inicijativa-os-srdoci-roditelji-ucenika-informirani-o-opasnostima-maloljetnickog-sextinga-i-elektronickog-nasilja/ ).

Vijest je inicijalno objavljena na službenim stranicama MUP-a Primorsko- goranske županije pod naslovom „O elektroničkom nasilju u OŠ Srdoči“ (poveznica: http://www.primorsko-goranska.policija.hr/MainPu.aspx?id=234491).

Anja Lebarić, šk. knjižničarka






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju