“Čakavski dan” u knjižnici za završnicu ovogodišnjeg Mjeseca knjige
Autor: Leona Lempl, 25. 11. 2016.

Kao “šlag na torti” ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige, u srijedu, 23. studenog, održan je književni susret s poznatom čakavskom pjesnikinjom Vlastom Sušanj Kapićevom, a ugodno druženje gošćom okončano je svečanom podjelom najnovije zbirke “Čakavčići pul Ronjgi”.

Književni susret s čakavskim autorom (u Mjesecu hrvatske knjige) naša je tradicionalna aktivnost kojom se učenike nastoji potaknuti na očuvanje autohtonog idioma kraja u kojemu žive ili im se jednostavno omogućiti aktivno slušanje nekog od čakavskih govora ovoga kraja (što je posebno važno za one učenike koji nisu čakavci i nemaju svakodnevan kontakt s čakavskim govornicima).

Ovogodišnji susret organiziran je za učenike 4.b te odabrane učenike iz 3.b i 3.d razreda (u pratnji učiteljica Ane Baretić i Gordane Vukić), koji su se s pjesnikinjom družili tijekom 3. školskog sata, a sat nakon toga susretu su nazočili i učenici 7.c razreda s razrednicom Zvjezdanom Vidaković te predsjednica srdočke Udruge “Mavrica”, Nada Paladin.

Autorica je tijekom susreta učenicima govorila o sebi, svojim korijenima, razvojnom putu do jedne od najpoznatijih čakavskih pjesnikinja, a sve je to povremeno “začinila” i ponekom prikladnom pjesmom iz svojih ukoričenih djela.  Tako su niži razredi pretežno uživali u stihovima iz prve joj objavljene zbirke “Ono neč…”, a stariji razredi u recentnijoj zbirci “Jelitima”, kojom se osobito osvrnula na tradiciju kastavskog kraja te ovdašnji čakavski govor i njegove (izvorne) govornike. Snažnom, pjesnički oblikovanom porukom, da je ona sama “hodeći spomenik (nepropisanega) zajika (bez reguli)”, dala nam je izvrstan uvod u svečanu podjelu najnovije zbirke “Čakavčići pul Ronjgi”.

Ovakva svečana podjela zbirke svim učenicima čiji su radovi poslani na prošlogodišnji natječaj te objavljeni u trenutačnoj, 22. izdanoj zbirci, u školskoj je knjižnici organizirana prvi put, s ciljem dodatnog animiranja učenika na sudjelovanje u ovom tradicionalnom natječaju Ustanove “Ivan Matetić Ronjgov” koji je svake godine otvoren od studenog do kraja ožujka iduće godine te čiji je dugogodišnji i stalni član stručnog prosudbenog povjerenstva upravo naša gošća, Vlasta Sušanj Kapićeva.

Svi prošlogodišnji sudionici i mentori uz svoj primjerak zbirke dobili su i simbolično priznanje za “doprinos očuvanju domaće besede”, a posebno, “zlatno” priznanje uručeno je učeniku Paolu Bukviću koji je za svoju pjesmu “Jesen” nagrađen prvim mjestom u kategoriji učenika 5.-8. razreda. Svi objavljeni radovi tijekom dodjele pročitani su svim nazočnima, a poseban pljesak dobio je upravo Paolo koji je svoj rad pred svima okupljenima recitirao napamet.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka