« Ožujak 2024 »

OŠ „SRDOČI“ - DOMAĆINI I POBJEDNICI VJERONAUČNE OLIMPIJADE 2018.
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 12. 3. 2018.

U petak, 9. ožujka u OŠ „Srdoči“ održano je županijsko/nadbiskupijsko natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz vjeronauka „Vjeronaučna olimpijada“ u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Katehetskog ureda Riječke nadbiskupije pod geslom: „Kršćani na putu dijaloga“.

Na natjecanju su sudjelovali učenici 27 osnovnih i 16 srednjih škola koji su se sa svojim vjeroučiteljima mentorima okupili u obližnjoj crkvi Sv. Križa na Srdočima u 10:00 sati. U crkvi je održan uvodni dio programa kojem su između ostalih nazočili: predstojnica Katehetskog ureda i Ureda za katoličke škole Riječke nadbiskupije Ksenija Rukavina Kovačević, Tomislav Tomasić, viši savjetnik za vjeronauk pri Agenciji za odgoj i obrazovanje te  županijska koordinatorica za natjecanja mr. sc. Manon Giron. Svim nazočnima su se obratili i domaćini: župnik župe sv. Križa Kristijan Zeba s izrazima dobrodošlice, te ravnatelj OŠ „Srdoči“, mr.sc. Ivan Vukić istaknuvši zadovljstvo i radost što je ovako velika škola domaćin jednog ovako velikog natjecanja. Nakon pozdrava uslijedila je meditativna molitva za jedinstvo kršćana.

Učenici su se potom, u pratnji članova Županijskog povjerenstva, uputili prema školi gdje su pristupili pismenom dijelu natjecanja.

Po završetku pismenog ispita, uslijedila je marenda i kratki odmor, nakon čega ih je čekao prigodni program koji su pripremili vjeroučitelji Boris Barbarić i Miroslav Radić sa svojim suradnicima. S obzirom na ovogodišnju ekumensku temu Olimpijade, učenici su se imali prilike upoznati s poviješću Taize zajednice koja se nalazi u Francuskoj, gdje se svake godine održavaju ekumenski susreti mladih iz cijeloga svijeta. Miroslav Radić, prof. Prve riječke hrvatske gimnazije predstavio je i rad zajednice „Agape“ koja već duži niz godina djeluje u sklopu te riječke gimnazije te sudjeluje u ekumenskim susretima grada Rijeke.

Uz meditativno duhovne pjesme završio je prigodni program u crkvi a učenici su se  uputili u školu kako bi nastavili drugi dio natjecanja. Riječ je o tomboli koja se igra ekipno te zahtijeva maksimalnu koncentraciju i koordinaciju svih članova jedne ekipe.

U iščekivanju privremene liste poretka nakon dva održana kruga, učenici i njihovi mentori su se mogli malo opustiti u holu škole uz glazbu, veselo druženje te skečeve iz „Božanstvene komedije“.

Nakon objave privremene liste samo prvih pet ekipa kako iz osnovnih  tako i iz srednjih škola moglo je pristupiti posljednjem finalnom krugu koji se naziva Milijunak.

U kategoriji osnovnih škola, 1. mjesto osvojili su učenici OŠ „SRDOČI“, a u kategoriji srednjih škola, to je PRVA RIJEČKA HRVATSKA GIMNAZIJA .

Ovogodišnju ekipu OŠ „SRDOČI“ činili su: Dominik Plješa, Borna Bistrović, Filip Pogač i Filip Terzić, učenici 8. b odjela s mentorom Borisom Barbarićem, prof.

Čestitke i mnogo uspjeha na Državnom natjecanju koje će se održati u Poreču od 18. do 20. travnja 2018.

Radosna lica vjeroučenika pokazala su kako Olimpijada nije samo vrednovanje njihova znanja nego i istinski susret onih koji su „sol zemlje i svjetlo svijeta“ u društvu koje često obeshrabruje čovjeka.

Vjeroučitelji

P.S. Za kraj dodatno donosimo i osvrt jednog od članova naše ekipe:

Osvrt na Vjeronaučnu olimpijadu 2018.

Bio je to petak,  9. ožujka 2018., dan rezerviran za županijsko/nadbiskupijsko natjecanje iz vjeronauka. Po prvi put u povijesti natjecanje se odvijalo u Osnovnoj školi „Srdoči“ što je za nas bila još jedna velika čast, ali i odgovornost – obrana titule prvaka na tzv. „domaćem terenu“. Na samom početku, okupljeni u Župi sv. Križa natjecatelje su srdačno pozdravili ravnatelj, mr. sc. Ivan Vukić i župnik, vlč. Kristian Zeba, istaknuvši pritom važnost dijaloga među kršćanima te unaprijed čestitali svim učenicima na trudu i marljivosti kroz usustavljivanje građe „Kršćani na putu dijaloga“ koju je ove godine pripremio dr. sc. Antun Japundžić iz Đakova. Nakon uvodnih govora i pozdrava krenuli smo iz župe prema školi gdje se odvijao pismeni dio natjecanja. S obzirom da smo se od samog početka intezivno pripremali, ispiti nam nisu predstavljali veliku prepreku, kao ni tombola koju smo riješili s maksimalnim brojem bodova. Naposljetku je slijedilo isčekivanje rezultata tzv. privremene ljestvice koja daje rezultate tko ide u zadnji krug natjecanja u kojem pravo nastupa ima pet prvoplasiranih ekipa. I eto, vidi čuda... Na velikom projekcijskom platnu na samom je vrhu uz redni broj 1. pisalo „Osnovna škola „Srdoči“. Znali smo da smo jako blizu plasmana na državno natjecanje, no imali smo na umu da sad, kad je najvažnije, trebamo dati sve od sebe i pokazati da smo najbolji. Mada to u početku nije bilo očekivano, na kraju smo odnijeli pobjedu u sva tri kruga natjecanja i time se plasirali na državno natjecanje koje će se ove godine održati u Poreču od 18. do 20. travnja.

Svi sretni i zadovoljni okrećemo se novim izazovima koji su pred nama.

Dominik Plješa, 8.b

Želimo im puno sreće na državnom natjecanju !