« Ožujak 2024 »

Dani profesionalnog informiranja učenika pred upise u srednju školu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 19. 5. 2018.

Kao i prethodnih nekoliko godina, i ove smo godine realizirali aktivnosti s ciljem profesionalnog usmjeravanja učenika. Iste predstavljaju „uvod“ u otvaranje sustava prijava učenika za upis u srednje škole (upisi.hr), a uz Dan profesionalne orijentacije koji tradicionalno organiziramo za učenike sedmih i osmih razreda (kada nas u našoj školi posjete gotovo sve srednje škole grada i okolice kako bi se predstavili učenicima), ovogodišnji osmaši sudjelovali su i na  „Danu obrtništva i poduzetništva“  u  riječkome Art-kinu.

Spomenuta manifestacija održana je treću godinu zaredom u organizaciji Udruženja obrtnika Rijeka i Obrtničke komore PGŽ – a (ove godine u utorak, 15. svibnja, od 10:30 do 12:00 sati). Cilj manifestacije je učenicima 7. i 8. razreda osnovnih škola pružiti informacije u svezi upisa u pojedine strukovne škole te usmjeriti mlade prema deficitarnim zanimanjima.

Učenici su tako imali prilike vidjeti prezentacije i čuti učitelje i učenike Obrtničke škole i Ugostiteljske škole iz Opatije te Strojarske škole za industrijska i obrtnička zanimanja, Strojarsko brodograđevne škole za industrijska i obrtnička zanimanja, Trgovačke i tekstilne škole, kao i Graditeljske škole iz Rijeke.

Zanimljivosti programa svakako je doprinio i voditelj manifestacije Dražen Turina Šajeta koji je, prikladno, svojim humorističnim komentarima neprestano zabavljao nazočne i dodatno „podgrijavao“ dobru atmosferu u Art-kinu.

Idućeg dana, u srijedu, 16. svibnja, u našoj je školi održan tradicionalni Dan profesionalne orijentacije. Dvadesetak predstavnika srednjih škola i njihovih učenika održalo je prezentacije svojih programa.

Radi lakše provedbe škole su podijeljene u tri skupine: gimnazije, četverogodišnje strukovne škole i trogodišnja obrtnička zanimanja, a učenici su i ove godine pokazali velik interes za sve tri skupine škola.

Ovaj se model informiranja učenika u posljednjih nekoliko godina pokazao vrlo uspješnim te ćemo s njime zasigurno nastaviti i ubuduće.

Sve one učenike koji još nisu odlučili što bi upisali, podsjećamo da promotivne materijale (gotovo) svih škola koje su gostovale na našem, školskom Danu profesionale orijentacije, možete pronaći i uzeti u školskoj knjižnici gdje će biti izloženi sve do upisnih rokova.

Aleksandra Smolić, šk. pedagoginja

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka