„KLIKOM PO HRVATSKOJ“ – naš četvrti školski laureat na natječaju Stvarajmo e-kreativno
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 27. 5. 2021.

„Stvarajmo e-kreativno“ državni je natječaj za školske knjižnice osmišljen s osnovnim ciljem populariziranja i upotrebe različitih web alata kod oblikovanja prezentacija projekata, izrade stripa, audiovizualnih slikovnica ili interaktivnih priča. Idejni začetnici i glavni organizatori su kolege knjižničari iz HUŠK-a (Hrvatske udruge školskih knjižničara) Osječko – baranjske i Vukovarsko – srijemske županije, a natječaj je ove godine uspješno proveden šestu godinu zaredom.

Kao jedina škola u Hrvatskoj koja sudjeluje svih šest godina, ove smo se godine prijavili u kategoriji interaktivne priče, uratkom pod naslovom „Klikom po Hrvatskoj“, koji je nakon zbrajanja glasa publike i triju članova stručnog povjerenstva, unutar svoje kategorije – i ove godine nagrađen 1. mjestom u državi!

Ova je informacija tim zanimljivija ako istaknemo da je ovo naše ukupno četvrto osvojeno prvo mjesto, čak treće zaredom! Podsjetimo: prvi smo put nagrađeni u kategoriji kreativne prezentacije projekta, 2016. za digitalnu slikovnicu „Božićna ČArolija“, 2019. najboljom je proglašena naša audiovizualna slikovnica „Razigrani maštogradi“, a isti je plasman zaslužio i  prošlogodišnji poslani rad „Naši BaltazaRI“, ponovno kao najuspješniji u kategoriji kreativne prezentacije projekta.

Ovogodišnji rad nazvali smo „Klikom po Hrvatskoj“ te ga prijavili u kategoriji interaktivne priče. Inspiriran je situacijom u svijetu izazvanom pandemijom, zbog koje već preko godinu dana nismo u mogućnosti putovati, družiti se, živjeti normalnim životom. U predgovoru je istaknuto da su se učenici 3.-8. razreda uključili u raznovrstan, gotovo cjelogodišnji istraživačko – kreativni rad upoznavanja i predstavljanja svoje domovine nekim alternativnim načinima, a rezultat su literarni radovi, pejzaži, portreti znamenitih hrvatskih lica te naročito velik broj autorskih plakata nastalih pretežno grupnim radom prilikom istraživanja raznih izvora informacija u knjižnici ili pretraživanjem internetskih izvora.

Sve spomenute lokacije označene su na interaktivnoj karti na kojoj se, pritiskom na određenu točku, može saznati nešto više o tome mjestu.

Ovogodišnje mentorice učenicima bile su kolegice Ana Babić, Dea Bukvić Bolanča, Irena Ritterman, Antonija Strika, (HJ) te Ana Baretić, Marija Jurin, Jadranka Kolarić, Mirjana Perušić i Petra Vraneković (RN); u glazbenom dijelu priče s učenicima PN se angažirala Josipa Dužić (GK), a pri samom stvaranju završnog proizvoda, već tradicionalno, Leona Lempl (INF) te Biserka Kulišić i Nensi Čargonja Košuta, školske knjižničarke.

Korišteni digitalni alati ove su godine bili PowerPoint, Paint (za obradu fotografija) i Audacity (za obradu zvučnih zapisa), kao i online pretvarač glazbenih zapisa u MP4 format.

Svima onima koje su navedeni podatci zaintrigirali, preporučamo da „Klikom po Hrvatskoj“, u cijelosti potraže na službenoj stranici natječaja Stvarajmo e-Kreativno odakle ga mogu skinuti na svoje računalo i prelistavati/klikati kojim god redom i koliko obimno žele.

Inače, uobičajeni rok za predaju radova tradicionalno je 28. veljače – do ponoći, ali ove je godine na službenoj stranici projekta netom prije isteka istog objavljeno da je „zbog izvanredne situacije uzrokovane pandemijom koronavirusa i specifičnog online rada u većini škola,
organizacijski odbor projekta Stvarajmo eKreativno donio odluku da će se ove godine rok prijave radova produžiti do 15. svibnja 2021. godine.
Razlog produženja roka natječaja prvenstveno je s ciljem realiziranja kvalitetnijih učeničkih radova te davanja podjednakih prilika učenicima i nastavnicima i razredne i predmetne nastave, kao i srednjoj školi.“

Za kraj još spomenimo da se svečana dodjela nagrada i priznanja i ove godine planira na manifestaciji Knjižna booka u Zagrebu, ali je ista zbog još uvijek aktualnih mjera odgođena do daljnjega.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka