Obilježavanje Tjedna dječje knjige
Autor: Anja Lebarić, 25. 4. 2014.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se svake godine 23. travnja. Možda se pitate zašto je baš taj dan odabran kao Svjetski dan knjige? Upravo na taj dan, ali ne iste godine, umrli su poznati književnici Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na isti datum obilježava se i Svjetska noć knjige, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj.

Dan ranije,  22 travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, simbolično odabran na dan kada je Marko Marulić dovršio Juditu (1501.godine), a u subotu, 26.travnja, Svjetski je dan intelektualnog vlasništva.

Ova brojna događanja i obljetnice okupila su se u Tjedan dječje knjige koji obilježava Gradska knjižnica Rijeka od 21.-27. travnja i koja nudi bogat program u koji se možete uključiti. Programe možete detaljnije pogledati klikom na poveznicu: http://gkr.hr/Magazin/Najave/Krece-Tjedan-dobre-djecje-knjige-u-sarenom-odjelcu i : http://gkr.hr/Vodic-za-korisnike/Lokacije/Djecji-odjel-Stribor .

Promicanje čitanja i ljubavi prema knjizi, misija je knjižničara tijekom cijele godine, pa tako u našoj školi redovito održavamo Kvizove za poticanje čitanja u našoj školskoj knjižnici. Ove godine igrali smo se, natjecali, veselili i pokazali izvrsno znanje u kvizovima: „Duh u močvari“, „Vlak u snijegu“, „Šuma Striborova“, „Regoč“, „Pinokio“, „Bajke braće Grimm“, i „Družba Pere Kvržice“, koji su uvijek s veseljem dočekani te ćemo i nastaviti s ovom tradicijom i ubuduće.

Prisjetili smo se i važnosti autorskih prava povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, te Svjetskog dana intelektualnog vlasništva, te smo izložili plakat koji smo radili u sklopu knjižničnog odgoja i obrazovanja u sedmim razredima o tome što znači pojam autorsko pravo, kako pravilno citirati i značenje pojma plagijat.

Knjižnica naše škole je malena i nema dovoljan fond knjiga te smo brižno čuvali i popravljali knjige koje imamo, lijepili im stranice i spašavali ih poput malenih liječnika za knjige.

Izrađivali smo straničnike (bookmarks) i naposlijetku, izložili smo novopridošle, donirane knjige i slikovnice (zahvaljujemo učenici Larisi Stilin na donaciji) i donirane stručne knjige i časopise (zahvaljujemo ravnatelju Ivanu Vukiću, pedagoginji Aleksandri Smolić, psihologinji Nataši Buzarinov, pomagačici u nastavi Martini Rakin i profesorici Radojki Prijić na donacijama knjiga)  i pozivamo sve učenike da doniraju svoje stare slikovnice ili lektirne naslove koji im više nisu potrebni školskoj knjižnici, kako bi i druga djeca imala mogućnost čitanja što više zanimljivih knjiga i slikovnica.

Anja Lebarić, školska knjižničarka