Održano predavanje školske liječnice „Prilagodba na školu“
Autor: Anja Lebarić, 30. 10. 2014.

Predavanje dr. Mandice Pripunić – školske liječnice na temu „Prilagodba na školu“, održano je 15. 10. 2014. u OŠ Srdoči u 18 sati za sve roditelje prvašića naše škole.

Doktorica je govorila o:

1. Prvašiću u školi

Prvašić ulazi u organiziranu i discipliniranu sredinu, izlaže se sustavu vrednovanja i natjecanja, tu je moguć i neuspjeh i kritika. Sučeljava se s odgovornošću i obavezama,

kod nekih je to i prvo odvajanje od roditelja. Škola je i opterećenje koje će trajati dugi niz godina, neprekidno i sistematično.

2. Roditeljima prvašića

Roditelji su uzbuđeni polaskom djeteta u školu, često zabrinuti kako će dijete funkcionirati u školi. Moraju stvoriti dobro ozračje i suradnju s učiteljicom, moraju mijenjati dnevni ritam cijele obitelji te se moraju suočavati s eventualnim poteškoćama na početku ili tijekom školovanja.

3. Radosti ili stresu prilikom polaska u školu

Ovisi uvelike o zrelosti djeteta za školu, o pohađanju predškolske ustanove, o teškoćama u razvoju djece i o odgojnim greškama.

4.  Odgojni postupci

LOŠI : bjesnite, kritizirate, potkupljujete, ucjenjujete, okrivljavate, kažnjavate i posramljujete.

7 SKRBNIH NAVIKA: slušanje, podupiranje, ohrabrivanje, poštovanje, vjerovanje,

prihvaćanje, pregovaranje i usklađivanje.

5. Smetnje prilagodbe na školu

Važno je prepoznati simptome – dijete traži pomoć odraslih. Blaže poteškoće mogu se ublažiti bez posebne stručne pomoći - djetetu posvetite više pažnje, potpore, razumijevanja, ohrabrenja, druženja. Za teže smetnje treba potražiti pomoć stručnjaka da ne dođe do većih psihičkih oštećenja koje je onda teže liječiti. Surađivati sa školom – ne prebacivati poteškoće djeteta na institucije i plašiti dijete s školom.

6. Pohvale

Ne trebamo od djece očekivati previše ( ne mora se svaki put imati odlična ocjena) – Narod kaže: “ Na greškama se uči !” Koristiti pozitivnu podršku, a izbjegavati kritike i kazne. Prema školi treba razvijati pozitivni stav.

7. Zdrave životne navike

Osigurajte im miran i dostatan san- dijete mlađe školske dobi mora spavati od 9-11 sati. Osigurajte im dovoljno kretanja i igre osobito nakon škole. Doručkujte s djetetom – doručak je važan obrok koji nam nadoknađuje energiju. Poboljšajte prehrambene navike svog djeteta i cijele obitelji. Nemojte bolesno dijete slati u školu – čuvajte zdravlje svog djeteta , ali i druge djece. Zdravo dijete lakše i bolje uči!

Fotografiranje za Godišnjak prvaša pri Novom listu je bilo 24. 10. 2014. Četiri prva razreda su slikana.

Učiteljica Sunčica Gačić