« Ožujak 2024 »

Korizmeni projekt OŠ “Srdoči”
Autor: Sanjin Vukušić, 16. 3. 2016.

Vjeroučitelji su u zajedništvu s učenicima naše škole ove godine po prvi puta ujedinili više različitih aktivnosti i suradnji u projekt kojemu je svrha posvećivanje, promicanje i djelotvorno svjedočenje humanih vrednota i osjetljivosti prema bližnjemu.

Ljubav je pokretačka snaga svekolikog života, ali ona postaje vidljivom u času kada ju čovjek otjelovi u konkretnom djelu! Stoga, nekoliko smo tjedana koji prethode Uskrsu i uskrsnim blagdanima, egzistencijalno povezali s djelima milosrđa i prigodno ih pratili uređivanjem panoa u holu naše škole. Tako smo nastojali oživjeti stvarnost triju djela milosrđa: bolesnika pohoditi, gladna nahraniti i uvredu oprostiti.

Vodivši brigu o spoznajnoj, doživljajnoj i djelatnoj dimenziji odgoja i obrazovanja, organizirane su različite aktivnosti  u kontekstu navedenih tema. Promišljali smo o bolesti i položaju bolesnika u društvu, upoznavali prava pacijenata, sproveli radionice u kojima su djeca imala prilike literarnim i likovnim izražavanjem pokazati svoje osjećaje i stav spram bolesnih. Djeca su prionula pisanju pisama svojim bolesnim prijateljima, čime smo obilježili i Svjetski dan bolesnika, 11.veljače.

U tjednu s djelom milosrđa - gladna nahraniti, organizirana je humanitarna akcija “Mladi protiv gladi” u suradnji s Franjevačkim svjetovnim redom i Franjevačkom mladeži. Akciji se odazvalo mnoštvo učenika i učitelja naše škole koji su darivali prehrambene proizvode i druge potrepštine. U petak, 11.ožujka, prikupljena hrana dostavljena je Socijalnoj samoposluzi “Kruh sv.Elizabete”, a dio će biti podijeljen i učenicima naše škole koji su u potrebi.

Vrijeme do uskrsnih blagdana tematski je vezano uz djelo milosrđa - uvredu oprostiti, pa vjeručenici imaju prilike pristupiti sakramentu pomirenja u svojoj župnoj crkvi. Prepoznata je važnost korelacije školskog vjeronauka i župne kateheze s osobitim naglaskom na jubilarnu Godinu milosrđa koju je proglasio papa Franjo. Ovime se nastavlja dugogodišnja i hvalevrijedna suradnja između  OŠ “Srdoči” i župe Sv. Križ.

Zahvaljujemo od srca učenicima i njihovim roditeljima, učiteljima i osoblju škole na angažmanu. Mir i dobro.

Pripremili vjeroučitelji: Boris Barbarić, Margareta Jagatić Gavran i Zrinka Terzić.