« Ožujak 2024 »

U školskoj knjižnici ponovno proslavljen „Božić po starinski“
Autor: Leona Lempl, 21. 12. 2016.

Drugu godinu zaredom u prostoru naše školske knjižnice, u utorak, 20. prosinca, realiziran je projekt „Božić po starinski“. Osmišljen i organiziran u suradnji sa srdočkom udrugom „Mavrica“ i ove je godine prvenstveno za cilj imao upoznati nazočne učenike (3.a, b, d; 4. b i 6. b razrednog odjela te Mlade knjižničare i Novinare) s izvornim, tradicijskim običajima kraja u kojemu žive vezane za ovo vrijeme godine.

Stoga je i ovaj put predsjednica spomenute Udruge, gđa Nada Paladin, u ugodnom dvosatnom druženju najprije ispripovijedila niz svojih, ali i sjećanja drugih starijih mještana Srdoča prikupljena terenskim istraživanjem te prema literaturi (Ive Jardas: Kastafšćina); vraćajući ih u vrijeme pred 50 i više godina kada je na stolu bilo samo ono što je bio rezultat „kućne radinosti“, a kitila se smreka koju se posjeklo u najbližoj šumi.

Učenici su tako imali prilike čuti cijeli niz raznih običaja kroz cijelo vrijeme Adventa do same Vilije Božje (Badnjaka), Božića, „Stipanje“, „Male Ivanje“ do „Mladega leta“ te sve do Antonje (17.1.) kada u ovome kraju službeno započinju „mesopusni dani“, upoznati se s običajem „pobiranja dobre ruke“, kao i autohtonim čakavskim nazivljem mjeseca u godini. Nastavljena je i lanjska više nego dobro prihvaćena praksa „čašćenja“ nazočnih autohtonim slatkim specijalitetima (orehnjačom, štrudelom od jabuka i rogača, slatkim kruhom s 'cizibami' te nezaobilaznim fritulama tj. ulenjakima) koje su i ove godine pripremile vrijedne članice Udruge, a u ovoj prigodi, uz gđu Nadu, također nazočne Zvjezdana Kunštek i Katica Škrobonja. Na našem stolu našla se i pokoja jabuka, nešto oraha te suhih smokava i pravi, starinski smokvenjak koji je također bilo moguće degustirati.

Na samom kraju našeg druženja učenici su se, kao i lani,  sami prihvatili posla tj. uz pomoć naših gošći izradili tradicionalne ukrase za božićno drvce, omatajući orahe i bombone u šarene krep papire koji su im bili na raspolaganju ili jednostavno vješajući jabuke i naranče na malu smreku koja je u našu školsku knjižnicu i ove godine stigla specijalno za ovu prigodu. Ista će, kao i lani, krasiti našu knjižnicu sve do početka drugog polugodišta.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka