« Ožujak 2024 »

Dašak Dalekog istoka u našoj školi
Autor: Leona Lempl, 21. 3. 2017.

Kalendarski početak proljeća i Svjetski dan poezije (21. ožujka) ove je godine u školskoj knjižnici obilježen radionicom haikua i origamija.

U dva uzastopna blok sata učenici 5.a i 5.c razreda, u pratnji učiteljice hrvatskog jezika, Zvjezdane Vidaković, imali su prigodu čuti i naučiti ponešto više o raznim zanimljivim činjenicama vezanim za Japan. Osim uvodne motivacijske tradicionalne japanske pjesme Sakura u uvodnoj prezentaciji bile su istaknute zemljopisne, povijesne te posebice kulturne značajke Japana poput specifične tradicionalne kuhinje (sushi), odjeće (kimono, japanke) ili čak triju koegzistirajućih religija (shintoizam, budizam i konfucionizam).

Poseban naglasak stavljen je na književnost te je, u skladu s prigodom, održana radionica pisanja haikua: specifične japanske lirske forme bez naslova, u formi 5+7+5 (ukupno između 12 i 20 slogova), s vrlo jednostavnim izrazom, bez ukrašavanja. Učenici su upoznati s najznačajnijim japanskim autorima haikua, ali i najvećim hrvatskim predstavnikom i japanologom, pok. akademikom Vladimirom Devideom, kao i nekima od njihovih radova.

Nakon što su se i sami okušali u stvaranju ove zanimljive lirske forme, dodatne specifičnosti o Japanu i njegovoj bogatoj kulturi nastavili su istraživati sami uz pomoć znanstveno-poučnih časopisa Meridijani i Drvo znanja.

Za sam kraj učenicima je dana mogućnost da se okušaju i u tradicionalnoj japanskoj vještini izrade raznih modela od papira, origamiju, što ih je posebno zaintrigiralo.

Rezultat cjelokupnog rada izvješen je na velikom panou u knjižnici te će ju krasiti još neko vrijeme.

Za sam kraj donosimo neke od uspješnijih učeničkih haikua nastalih na radionici:

Padaju latice.

Latice trešnje