Eko tjedan u OŠ “Srdoči”
Autor: Leona Lempl, 11. 4. 2017.

U petak, 7. travnja, učenici i djelatnici škole uz pomoć brojnih volontera organizirali su tradicionalnu akciju čišćenja i uređenja okoliša škole.

U akciji koja je predstavljala završetak svekolikih aktivnosti Eko tjedna sudjelovalo je preko 30 volontera iz MO Srdoči – pododbor za ekologiju VMO Srdoči, Udruge umirovljenika grada Rijeke – podružnica Srdoči, Udruge “Mavrica”, Udruge antifašista grada Rijeke  - podružnica Srdoči, KD Čistoća, Inicijativa mladih “Sklonište” Srdoči, volonteri aktiva DDK Srdoči i brojni roditelji. Tradicionalna akcija inače se održava krajem travnja u sklopu obilježavanja Dana planete Zemlje (22. travnja), ali ove godine je organizirana dva tjedna ranije zbog trajanja proljetnih praznika učenika.

Uz samu akciju čišćenja okoliša škole (žbunje, nisko raslinje, otpad itd.), a zahvaljujući donacijama djelatnika poduzeća Saipem i Parkovi + d.o.o., zasađeno je i desetak sadnica maslina i smokava. Sađenje ovih kultura nastavak je tradicionalnih akcija uređenja i oplemenjivanja okoliša škole sadnjom mediteranskog bilja. U ovom trenutku škola se može pohvaliti sa zasađenih 11 sadnica maslina i deset sadnica stabala smokvi. I u narednom periodu planiramo nastaviti uređivati školski okoliš sadnjom mediteranskih kultura, karakterističnih za ovo podneblje. Osim sadnica maslina i smokava zasađeni su i grmovi lavande, kadulje te ružmarina.

U sklopu akcije očišćena je velika graja u okolišu škole, a po završetku iste svi sudionici počašćeni su obrokom zahvale u blagovaonici OŠ “Srdoči”.  U ugodnom i prijateljskom ozračju djelatnika škole i brojnih volontera analizirana je provedena akcija te je zaključeno da će se i dogodine nastaviti na isti način. Inače, u sklopu ekoloških akcija škole koje predstavljaju sastavnicu programa eko škole i obnovu statusa krajem mjeseca svibnja u Zagrebu, održano je i nekoliko značajnih eko akcija u cilju ekološkog odgoja i obrazovanja učenika, a pod zajedničkim nazivom “Eko dani OŠ “Srdoči”.

Od ostalih akcija naročito treba istaknuti tradicionalnu akciju sakupljanja starog papira svaki posljednji petak u mjesecu (naročito onu od 31. ožujka kada je prikupljeno ukupno 4, 5 tone), akciju zbrinjavanja krupnog otpada (u srijedu, 5. travnja, kada je prikupljen pun kontejner istoga) te akciju sakupljanja elektroničkog otpada (održanu također u petak 31. ožujka kada je prikupljen brojan otpad ove vrste).

Ovdje osobito valja istaknuti i pomoć roditelja, gdina Ružića, koji je svojom mehanizacijom realizirao grube građevinske radove na izgradnji pristupnog puta između škole i “vrtače” u naposrednoj blizini škole.

Osnovna škola “Srdoči” i ubuduće prvenstveno želi raditi na odgoju i obrazovanju učenika za zdrave stilove života te na lijepom i urednom okolišu škole, kao i biti aktivan partner brojnim udrugama i pojedincima volonterima našeg naselja i grada u brojnim akcijama izgradnje i razvoja ekološke svijesti naših učenika i građana.

S tom svrhom ravnatelj škole zahvaljuje se svim uključenima u brojne projekte Eko škole i ekoloških aktivnosti sekcije Mladih čuvara okoliša OŠ “Srdoči”.

mr. sc. Ivan Vukić