Građanski odgoj i obrazovanje
Autor: Antonija Strika, 17. 10. 2018.

Posljednjih se godina dosta govori o važnosti stjecanja građanskih kompetencija koje su među najvažnijim kompetencijama za cjeloživotno učenje.

Naši će učenici na različite načine usvajati mnoge teme iz područja ljudskopravne, društvene, političke, gospodarske, ekološke i kulturološke dimenzije. Među ostalim,  razvijat će komunikacijske kompetencije, osvijestiti važnost komunikacije u razvijanju međuljudskih odnosa, naučit će važnost poštivanja ljudskih prava, upoznati se s dječjim pravima te se s osnovnim pojmovima demokracije, razumijevati važnost vlastitog odgovornog i svjesnog sudjelovanja u životu zajednice, zatim razumjeti važnost slobode mišljenja te moći kritički pristupati informacijama iz medija, prihvaćati različitosti te osvijestiti potrebu smanjenja predrasuda, stereotipa i diskriminacije....

Vjerujemo da će našim učenicima stečena znanja, vještine i stavovi pridonijeti njihovu razvoju kako bi u budućnosti postali odgovorni i aktivni građani društva, djelujući za opće dobro, osobito u svojoj lokalnoj zajednici.

Riječki model Građanskog odgoja i obrazovanja (GOO) istaknut je kao primjer u publikaciji Europske komisije Education and Training Monitor 2018 koja obuhvaća pojedinačnu analizu stanja 28 zemalja članica EU. Europska komisija objavila je analizu politika obrazovanja, usavršavanja i osposobljavanja u zemljama članicama EU za 2018. godinu. Prilikom analize, za svaku je pojedinu zemlju izrađen i prikaz stanja u području građanskog odgoja i obrazovanja.

Europska komisija, u dijelu objavljene analize koji se bavi Hrvatskom, posebno je istaknula riječki model Građanskog odgoja i obrazovanja (GOO).

Naša je škola prepoznala vrijednost GOO koji poučava učenike kako da znanja stečena kroz obavezno obrazovanje primijene u svakodnevnom životu te da se snalaze u novim i nepoznatim situacijama.

Iznimno je važno da naši učenici budu osposobljeni za aktivno sudjelovanje u današnjem društvu te za obnašanje različitih uloga u odrasloj dobi u državi demokratskog uređenja.