« Ožujak 2024 »

Važna obavijest za roditelje
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 5. 3. 2021.

Poštovani roditelji,

Molimo Vas da vrlo ozbiljno shvatite sigurnosnu ugrozu koja može proizaći iz prihvaćanja tvz. izazova sa društvenih mreža koji pred učenike stavljaju potencijalno opasne situacije. U takvim se izazovima od učenika traži da izdrže neprirodna stanja ili da se izlože vrlo realnim ugrozama. Pritom se takvi izazovi snimaju i publiciraju na društvenim mrežama (najčešće Tiktok i Instagram).

Trenutno vlada tvz. „Izazov gušenja“ („Blackout Challenge") od kojeg je nesretnim slučajem preminula desetogodišnja djevojčica iz Italije. Napominjemo da TikTok za svoje korisnike propisuje minimalnu starost od 13 godina ali se na društvenu mrežu u pravilu uključuju i mlađi korisnici.

Kao škola, kroz razne kurikulume pristupamo ovakvim temama (zdravstveni odgoj, građanski odgoj, informatička pismenost, projekt Trening životnih vještina) te podučavamo naše učenike na opasnosti koje vrebaju. U ovom se slučaju radi o ataku na mladu i ne razvijenu ličnost te se koristi potreba djece te dobi da se dokazuju pred svojim vršnjacima. Često je dovoljno samo osmisliti dovoljno bizaran izazov te ga plasirati toj populaciji koja ga nažalost spremna čeka izvršiti ne bi li imala priliku ostvariti kakav virtualan ili realan „like“. To je socijalni inženjering koji se vrlo opasno nameće najosjetljivijoj populaciji – našim učenicima.

Preventivna postupanja u ovakvim slučajevima uvijek su usmjerena na snaženje vaše djece u dobrim odlukama, odupiranju pritisku vršnjaka, razumnom promišljanju o posljedicama i hitnoj i promptnoj reakciji prema starijim i odgovornim osobama koji znaju ispravno postupiti u takvim situacijama. Potrebno je provjeravati prisutnost i sadržaje koje djeca dijele na društvenim mrežama. Za slučaj da se susretnete sa takvim situacijama možete potražiti pomoć stručne službe škole.

Škola će također poduzimati korake iz svoje predostrožnosti po pitanju odgovarajućih pedagoških mjera za učenike koji potiču ili izvršavaju izazove u skladu sa pravnim okvirom kojim raspolaže.