2015-05-20 13:34:40

Obilježavanje 70. obljetnice oslobođenja od fašizma u OŠ „Srdoči“

Projekt obilježavanja 70. godišnjice oslobođenja od fašizma uključivao je nekoliko aktivnosti u kojima su sudjelovali učenici, učitelji, stručni suradnici škole, ravnatelj, ali i mještani Srdoča te članovi udruga „Mavrica“, Društva antifašističkih boraca i antifašista Rijeke, podružnica Srdoči te zaposlenici Muzeja grada Rijeke. Ovaj projekt uključivao je suradnju Škole s lokalnom zajednicom.

Projekt je bio sastavljen od 5 aktivnosti:

1.)  Sat povijesti s projekcijom filmova „Bitka za Rijeku“ i „Talijanski fašistički logori“ uz prigodan kulturno – umjetnički program te razgovor s preživjelim logorašima.

Prigodnom svečanošću obilježili smo 70. obljetnicu oslobođenja od fašizma u petak, 24. 4. 2015. godine, u školskoj blagovaonici.

Bio je to sat povijesti, točnije dva sata, koja su uključivala svečani uvod uz kulturno – umjetnički program, gledanje filmova „Bitka za Rijeku“ i „Talijanski koncentracioni logori“ te razgovor s preživjelim logorašima i razgledavanje izložbe „Rijeka nakon 3. svibnja 1945.“ u školskoj knjižnici.

2.) Polaganje vijenca na spomenik sedam poginulih djevojaka na Matuljskoj cesti uz kulturno – umjetnički program u ponedjeljak, 27.4. 2015.

3.)  Polaganje vijenaca na spomenik žrtvama Drugog svjetskog rata u neposrednoj blizini škole uz kulturno – umjetnički program u srijedu, 30.4.2015. Sudjelovali su članovi udruge „Mavrica“ i Društva antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke te učenici prvih i drugih razreda OŠ „Srdoči“.

4.) Tijekom mjeseca travnja i svibnja – stručni obilasci izložbe Muzeja grada Rijeke „Rijeka nakon 3. svibnja 1945.“ i materijala udruge Mavrica  u školskoj knjižnici u sklopu sata povijesti. Ulaz na izložbu slobodan je za sve učenike, učitelje, roditelje, ali i ostale zainteresirane građane.

5.) Okupljanje interniraca s područja Srdoča pod nazivom „Rat u sjećanju naših mještana“ u srijedu 13.5.2015.g. u našoj školi.

Ovim  projektom željeli smo dati počast žrtvama, ali i naučiti nešto više o našoj prošlosti i doživjeti iz prve ruke od ljudi koji su osobno doživjeli rat i logore. 

U kulturno – umjetničkom programu 24.4., 27.4. i 30.4. su sudjelovali učenici: Nives Vujnović, Mateo Sinodžić, Arijana Uljar, Petra Agbaba, Emma Pajtl, Filip Štimac, Jan Celin i Lovro Bratonja, te učitelji : prof. glazbenog Gea Srdoč, prof. hrvatskog Jelena Matušan, prof. povijesti Mihael Ilišinović.  Koordinator programa bila je knjižničarka škole Anja Lebarić.

   

   

   

Anja Lebarić, knjižničarka škole


Osnovna škola "Srdoči" Rijeka