« Srpanj 2020 »

Mjesec knjige

U utorak, 15. prosinca 2015. godine u našoj školskoj knjižnici po prvi put je organiziran „Božić po starinski“.  Ovaj prigodan mini-projekt osmišljen je i realiziran u suradnji s lokalnom udrugom „Mavrica“ koja njeguje baštinu i nekadašnje običaje srdočkog (i kastavskog) kraja, a motivacija za isti proizašla je iz činjenice da današnje mlađe generacije, a naročito djeca, zapravo više uopće ne poznaju prave tradicijske običaje svoga kraja i svoje zemlje vezane za ovo vrijeme godine. Stoga su predsjednica i članica spomenute Udruge, gđa Nada Paladin i gđa Zvjezdana Kunštek zainteresiranim učenicima petih i šestih razreda te članovima Čakavske grupe i Knjižničarima u ugodnom dvosatnom druženju najprije ispripovijedile niz svojih, ali i sjećanja drugih starijih mještana Srdoča (Darka Babića, Nede Simčić, Smilje Stambulić i najstarijega srdočkoga mještana, 93-godišnjeg Josipa Srdoča (prikupljena istraživanjem na terenu) te prema literaturi (Ive Jardas: Kastafšćina); vraćajući ih u vrijeme pred 50 i više godina kada je na stolu bilo samo ono što je rodilo u vrtu i što je bilo u štali, a kitila se smreka koju se posjeklo u najbližoj šumi. Učenici su tako imali prilike čuti cijeli niz raznih običaja kroz cijelo vrijeme Adventa do same Vilije Božje (Badnjaka), Božića, „Stipanje“, „Male Ivanje“ do „Mladega leta“ te sve do Antonje (17.1.) kada u ovome kraju službeno započinju „mesopusni dani“.  Kako naše druženje ne bi bilo samo „prazno slovo na papiru“ naše gošće sa sobom su donijele čak i dio tradicionalne slatke blagdanske trpeze te je stol u knjižnici bio prepun suhih smokava, oraha, grožđica i jabuka; ali i nezaobilazne orehnjače, štrudle od jabuka i ulenjaka (fritula). Da bi sudionici čim bolje doživjeli tadašnji duh Božića, po odslušanom predavanju i sami su se prihvatili posla tj. sudjelovali su u radionici izrade tradicionalnih ukrasa za božićno drvce, omatajući orahe i bombone u različite šarene papiriće koji su im bili na raspolaganju ili jednostavno vješajući jabuke i naranče na malu smreku koja je u našu školsku knjižnicu također stigla specijalno za ovu prigodu. Za svoj trud nagrađeni su kušanjem ponuđenih im slastica, a da je prvi „Božić po starinski“ prošao i više nego uspješno potvrđuje i činjenica što je zbog interesa četvrtaša morao biti ponovljen još jednom i za njih.

Za kraj napomenimo i da je prikaz ovoga (nadamo se, u budućnosti tradicionalnoga) školskoga projekta na sam Badnjak (Viliju božju) objavljen i tjednome čakavskom prilogu „Beseda“ Novoga lista.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka