« Veljača 2021 »

Trening životnih vještina

Program promocije zdravlja i osobnog razvoja «Trening životnih vještina»

Važnost životnih vještina

Živimo u složenom svijetu punom izazova. Da bismo se uspješno snalazili u raznim životnim situacijama, potreban nam je određen skup vještina. Nazivamo ih „životnim vještinama“. Škola je prepoznala važnost tih vještina koje su nužno potrebne za sretan, zdrav i uspješan život.

Program promocije zdravlja i osobnog razoja «Trening životnih vještina» provodi se u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ, Odjelom za prevenciju od šk. 2005./2006. godine. Tijekom prijašnjih godina provodio se u šestim i sedmim razredima, od školske 2009./2010. godine provodi se u trećim i četvrtim razredima, a od ove školske godine u Program je uključeno osamnaest razrednih odjela trećeg do sedmog razreda i to osam odjela nižih razreda te deset viših razreda, ukupno 426 učenika što čini 61 % svih učenika škole. Program se provodi na satovima zajednice učenika, a nositelji programa su učitelji nižih razreda (3. i 4. razredi), te razrednici 5.,6. i 7. razrednih odjela. U razrednim odjelima 3. do 6. razreda realizirati će se osam radionica, a u sedmim razrednim odjelima šest radionica.

Cilj Prodrama je kroz pojašnjavanje i dodatnim radom u radionicama razviti osobine i vještine  koje pomažu odupiranju vršnjačkom pritisku.

Namjena Programa je poboljšati vještinu odupiranja vršnjačkom pritisku,  povećati učestalost korištenja aktivnih strategija suočavanja sa stresom, poboljšati komunikaciju između učenika i roditelja i smanjiti pozitivne stavove i očekivanja o korištenju sredstava ovisnosti. Očekivani  završetak Programa za 3. i 4. razrede je 01.travanj 2013., za 7. razrede 01.svibanj, a za 6. razrede 15.svibanj 2013..

Na korzu Grada Rijeke, Dana 31. svibnja 2013. na Svjetski dan nepušenja svečano će se obilježiti završetak Programa.

Teme koje će se realizirati u trećem i četvrtom razredu (po 8 sati ukupno u svakom razrednom odjelu):

•  Samopoštovanje
  •  Odlučivanje
  •  Pušenje
  •  Reklamiranje
  •  Suočavanje sa stresom
  •  Komunikacijske vješine
  •  Socijalne vješine
  •  Zauzimanje za sebe

Teme koje će se realizirati u petom razredu (11 sati ukupno):

•  Donošenje odluka
  •  Pušenje
  •  Utjecaj medija
  •  Anksioznost
  •  Suočavanje s ljutnjom
  •  Komunikacijske vještine
  •  Socijalne vještine
  •  Rješavanje sukoba

Teme koje će se realizirati u šestom razredu (10 sati ukupno):

•  Slika o sebi
  •  Donošenje odluka
  •  Alkohol
  •  Anksioznost
  •  Suočavanje s ljutnjom
  •  Socijalne vještine
  •  Asertivnost
  •  Rješavanje sukoba

Teme koje će se realizirati u sedmom razredu (8 sati ukupno):

•  Nasilje i mediji
  •  Zlouporaba droga i nasilje
  •  Marihuana
  •  Komunikacijske vještine
  •  Asertivnost
  •  Odupiranje vršnjačkom pritisku

U listopadu 2011. godine provoditelji Programa su završli edukaciju za koju se pretpostavlja da će povećati njihovu efikasnost u provođenju radionica. Predviđeno vrijeme završetka Programa za treće i četvrte razrede je 01.ožujak 2012., a za pete i šeste, 15. travanj 2012., a za sedme razredne odjele 01.travanj 2012. godine. U sklopu obilježavanja Svjetskog dana nepušenja, dana 31. svibnja 2012. godine obilježiti će se kraj Programa svečanom promocijom. Svaka škola učesnik Programa predstaviti će se svojim uradcima. Tom će prigodom biti uručne nagrade svim učesnicima – učenicima kao i nagrade svim školama kroz zajedničko druženje učenika.

Koordinator u provođenju Programa promocije zdravlja i osobnog razvoja  "Trening životnih vještina" je psihologinja škole  Nataša Buzarinov.

Za pitanja i komentare - e-mail: prevencija@zzjzpgz.hr