Kućni red

Iz pravilnika o kućnom redu

Ulazimo u novu školu, želimo je zadržati lijepom i urednom stoga se sa svakim početkom nove školske godine prisjećamo pravila lijepog ponašanja koja vrijede u svakodnevnom životu kao i pravila donesena Kućnim redom OŠ „Srdoči“.

Kretanje školom

U prostoru škole ne trčimo. Krećemo se desnom stranom u smjeru kretanja osobito na stubištima kako bismo ostavili dovoljno prostora za dvosmjerno kretanje. Lift se koristi samo za učenike sa specifičnim posebnim potrebama.

Ulazi u školu

Učenici koriste 4 ulaza u školu.

Učenici prvih i drugih razreda ulaze u školu „kod šterne“, tvz. stari dio škole gdje se i nalaze njihove učionice.

Učenici 3. i 4. razreda škole ulaze u hol škole kroz istočni i zapadni ulaz do 7.50 sati. U 7.50 sati u pratnji učiteljica polaze u svoje učionice.

Učenici predmetne nastave koriste istočni i zapadni ulaz nakon 7.50 te se upućuju direktno u učionice.

Ulaz u suterenu škole početi će se koristiti kada se tehnički osposobi, koristit će ga učenici koji imaju nastavu u suterenu škole od 8.00h.

Na svim ulazima dežuraju dežurni nastavnici prema utvrđenom rasporedu.

U slučaju kiše učenici ulaze direktno u učionice bez zadržavanja po hodnicima.

Nastava

1. U vrijeme nastave učitelj je obavezan biti s učenicima u prostoriji u kojoj se izvodi nastava u razredu ili praktikumu.

2. Ako učitelja nema 5 min po početku nastavnog sata razredni redari su obavezni obavijestiti upravu škole ili glavnog dežurnog učitelja koji je taj dan na ulazu.

3. U toku nastave učenici sjede na mjestima koja  im je odredio razredni učitelj. Zabranjeno je svojevoljno mijenjati mjesta. Razredni učitelji obvezni su u razrednu knjigu unijeti shemu sjedenja učenika.

4. Učenici su dužni čuvati svu školsku imovinu, a pričinjenu štetu nadoknađuje odjel solidarno ukoliko nije poznat točan počinitelj štete.

5. Učenik se služi dizanjem ruke onda kada želi nešto pitati, priopćiti ili kada učitelj to traži. Nepristojno je upadati u riječ, glasno razgovarati, šaptati, dovikivati, prepirati se ili šetati po razredu u vrijeme nastave. Učenik koji je prozvan dužan je ustati.

6. Kada drugi učitelj ili stariji uđe u razred ili izlazi iz razreda učenici ga pozdravljaju ustajanjem bez pozdrava riječima. Na znak učitelja ponovo se sjeda.

7. Kada učenik želi ući u razred, a u njemu je već učitelj, najprije treba pokucati na vrata i po odobrenju učitelja ulazi. Ulaskom u učionicu prilazi učitelju i tiho se obraća zbog čega je zakasnio ili zbog čega ga treba. Po odobrenju učitelja izlazi iz učionice ili odlazi na svoje mjesto. Ako učenik želi nešto izvijestiti odjel dužan je najprije zamoliti učitelja da mu dopusti da tu obavijest priopći razredu.

8. Učenik ne smije bez dozvole učitelja napustiti njegov sat. Za više sati potrebna je dozvola razrednika. Ako nema razrednika odobrenje traži od dežurnog učitelja. Učenik koji po odobrenju razrednika odlazi s nastave dužan je javiti se razrednom redaru.

9. Na znak zvona, a tek po odobrenju učitelja, učenici prekidaju s radom i odlaze na odmor. Bez odobrenja učitelja to ne mogu učiniti. Zabranjuje se učiteljima da nediscipliniranog učenika za vrijeme nastave udaljavaju sa sata, ne znajući gdje je i što za to vrijeme radi. Najstrože se zabranjuje učenicima da samoinicijativno prekidaju rad kada zvoni, prekidaju drugog učenika ili učitelja u pola rečenice, samoinicijativno se dižu, spremaju stvari i izlaze iz učionice.

10. Za vrijeme odmora po izmjeni učionica učenici hodnikom uvijek idu desnom stranom. Zabranjeno je zadržavanje, skidanje i nepotrebno ulaženje u tuđe razrede, odlazak učenika starijih razreda u prostor  starog djela škole ili u učionice mlađih razreda.

11. U vrijeme velikih odmora otvaraju se prozori u učionicama i vrši provjetravanje. Zabranjeno je sjedenje na prozoru, dovikivanje i bacanje predmeta kroz prozor.

12. Zabranjuje se učenicima pozivanje onih koji nisu učenici naše škole da ih čekaju za vrijeme nastave pred školskom zgradom, u školskom predvorju ili na ulazu u školu. Time se narušava red i mir, ometa nastava, izazivaju nepotrebni sukobi s učiteljima, dežurnim učenicima, a može se i učiniti i materijalna šteta na objektu školske zgrade.

13. Zabranjuje se ulazak učenika u zbornicu. U tajništvu škole učenici obavljaju potrebne poslove u vrijeme velikog odmora ili u za to predviđeno vrijeme. Zabranjuje se učiteljima slanje učenika po kredu ili dnevnike u prostor zbornice.

14. Zadužuju se razrednici da odrede učenika koji će u vrijeme izmjene učionica nositi razrednu knjigu. Po naređenju ravnatelja, a krajem obrazovnih razdoblja razrednu knjigu nosit će učitelji a njihova izmjena obavljati će se u zbornici.

15. Zadužuju se učitelji mlađih razreda da razrednu knjigu na kraju nastave obavezno ostavljaju u zbornici, a ne u kabinetima.

Iz kućnog reda:

Članak 52

U školi učenicama nije dozvoljena upotreba kozmetičkih sredstava (šminka i sl.)

(ne postoji članak koji se direktno odnosi na odijevanje učenika)

Članak 72

Škola ne odgovara za otuđene stvari učenika ako je u pitanju nakit ili drugi predmet koji nije u svezi s radnim zadacima i obvezama učenika u školi.

(osvrnuti se na uporabu mobitela i mp3 playera odnosno gubljenja istih, također, podrazumijeva se da je upotreba istih na nastavi zabranjena te da ih nastavnik može zaplijeniti te pozvati roditelje)

Članak 73

Učenici donose u školu novac samo onda ako je namijenjen za uplatu toga dana.