Suradnje škole s raznim institucijama
Svečano obilježen Dan oslobođenja Rijeke
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 5. 5. 2019.

U četvrtak, 2. svibnja, svečano je obilježena 74. obljetnica oslobođenja grada Rijeke od fašista.

Tradicionalnoj komemorciji pokraj spomenika žrtvama Drugog svjetskog rata u neposrednoj blizini škole ove su godine nazočili učenici četvrtih razreda, dio djelatnika naše škole na čelu s ravnateljem Ivanom Vukićem te članovi Udruge antifašista Rijeka, riječkog UAB-a i Mjesnog odbora Srdoči, a u kratkom prigodnom programu i ove su godine sudjelovali učenici Veronika Knežević (8.a), Antonio Martinolić i Carla Glavica (8.b), Maroje Fraćin (8.c) te, prigodnom glazbenom točkom na klarinetu, Luka Volf (7.c).

Program ovogodišnje komemoracije koordinirala je i s učenicima uvježbala knjižničarka Nensi Čargonja Košuta.

Petanesetominutni program komemoracije pokraj spomenika kratkim je obraćanjem nazočnima, polaganjem vijenca te pozivanjem na minutu šutnje otvorio, a na kraju prigodnim pregledom burne povijesne situacije na ovome području u posljednjih 100 godina i zaključio predsjednik srdočke Udruge antifašista, 90-godišnji Davorin Ivančić.

Program obilježavanja ovog važnog događaja za naš grad nastavljen je u školskom holu gdje su uvažene goste dočekali učenici 3.c i 3.d razreda koji su zborno izveli dvije prigodne pjesme: „Petešić“ i „Najdraža Rijeko“. Učenike su za tu prigodu posebno uvježbale njihove učiteljice Tanja Pučić i Vedrana Stanić.

Po uvodnom glazbenom broju riječ je preuzela učiteljica Povijesti, Vesna Slaviček, koja je uvažene goste ukratko „provela“ kroz postavljenu prigodnu tematsku izložbu o Rijeci, njezinom razvoju i situaciji prije, tijekom i nakon II. svjetskog rata,...

...a nakon toga pozvani su i u učionicu Povijesti gdje su svi zajedno premijerno odgledali 15-tominutnu digitalnu „slikovnicu“ nastalu na temelju istraženih činjenica i autorskih likovnih i literarnih uradaka postavljenih na izložbi.

Slikovnica je nastala u suradnji učenika 8. razreda, polaznika izvannastavne aktivnosti „Moja Rijeka“, odabranih učenika 5. i 6. razreda te pod mentorstvom učitelja Vesne Slaviček, Leone Lempl, Zvjezdane Vidaković, Antonije Šverko, Irene Ritterman i knjižničarke Nensi Čargonja Košuta.

Svi nazočni gosti od srca su zahvalili na pripremljenom programu, a mi smo im obećali našu suradnju i ubuduće. Jer, kao što je navedeno i u predgovoru slikovnice: „Naša Rijeka 21. stoljeća to doista zaslužuje!“

Nensi Čargonja Košuta, knjižničarka