« Ožujak 2024 »

Suradnje škole s raznim institucijama
Posjet Edukacijskom centru Hrvatskog Crvenog križa u Zagrebu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 27. 11. 2019.

U organizaciji Gradskog društva Crvenoga križa Rijeka, povjerenici riječkih škola i dječjih vrtića posjetili su u subotu, 23. studenoga, Edukacijski centar Hrvatskog Crvenog križa u Zagrebu. Imali su priliku razgledati prostor centra, družiti se s volonterima, upoznati se s programom terenske nastave za učenike sedmih i osmih razreda i sudjelovati na radionici pod nazivom „Priprema za izvanredne situacije“ u kojima su sudionici naučili kako upotpuniti torbu i potrepštine u slučaju potresa te što činiti u takvim trenutcima.

U 19. st. Florence Nightingale i Henry Dunant značajno su utjecali na osnivanje ove međunarodne organizacije pa su voditelji sudionike upoznali i s poviješću nastanka Crvenoga križa.

Edukativno-izložbeni prostor pomno je osmišljen i prilagođen djeci školskog uzrasta s didaktičkim materijalima koje učenici koriste tijekom obilaska i audio-vizualnim sustavom na kojemu se prezentiraju edukativni video i audio zapisi.

Kroz interaktivni i multimedijski edukativni sadržaj povezuju se međupredmetne teme građanskog odgoja i obrazovanja (teme ljudsko-pravne, društvene i kulturološke dimenzije) s modulima zdravstvenog odgoja (živjeti zdravo, prva pomoć) te teme iz povijesti koje se obrađuju u sklopu nastavnog plana i programa u sedmom razredu osnovne škole (pojava humanitarnih organizacija, osnivanje Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, istaknuti humanitarci u povijesti, Nobelova nagrada za mir, Ženevske konvencije itd.).

S obzirom na suvremene društvene okolnosti i sve veću opasnost od katastrofa poput potresa, požara, potopa i različitih epidemija, pozivaju se učitelji na uključivanje edukacijskih programa Crvenoga križa u organizirane terenske nastave.

Zrinka Terzić, vjeroučiteljica i povjerenik CK