Srdočani na prvoj ČA-čitalnici
Autor: Sanjin Vukušić, 28. 9. 2016.

Povodom obilježavanja 150. obljetnice osnutka Čitalnice u Kastvu, prve hrvatske čitaonice u tadašnjoj Pokrajini Istri s Kvarnerskim otocima, u subotu 24. rujna 2016. godine, u prostoru novog dječjeg vrtića Kastafske sardelice u Kastvu, održano je natjecanje u interpretativnom čitanju proznih književnih i neknjiževnih tekstova na čakavskom narječju ČA–čitalnica. Riječ je o autorskom projektu triju  učiteljica kastavske osnovne škole: Dragice Stanić, Karmen Šimetić i Dubravke Uroda koje su spomenuti projekt osmislile i pokrenule s ciljem očuvanja „domaće čakavske besedi“ te „s nadom da će se, osim uspješnog provođenja ovog jedinstvenog natjecanja, potaknuti i druge na očuvanje njihovih izvornih govora na narječjima i dijalektima diljem Hrvatske.“

Prijavljeni natjecatelji bili su raspoređeni u tri kategorije: učenici 1.-4. razreda, učenici 5.-8. razreda te natjecatelji od 15 godina naviše. S obzirom da je odaziv bio i više nego očekivan (ukupno je bilo prijavljeno 87 natjecatelja), natjecanje se proteglo kroz čitav dan. Tako su u jutarnjim satima (od 9 do 13 sati) svoje umijeće čitanja na autohtonim govorima svoga kraja pokazali učenici osnovnih škola (ukupno njih 61 iz 14 škola Rijeke i okolice), među kojima i četvoro učenika naše škole i to: Dan Roviš, Lea Grbac Krmpotić (3.b) te Luna Šikoronja i Anamaria Matić (3.d), a u popodnevnim satima (od 17 do 20 sati) priliku su dobili odrasli. Među 26-oricom natjecatelja ove kategorije bile su i dvije djelatnice OŠ „Srdoči“: Ana Barak, uč. RN i Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka; ujedno i mentorica svim srdočkim učenicima koji su sudjelovali u natjecanju.

Za sve sudionike i mentore organizatori su pripremili originalne zahvalnice, a za one najbolje i prikladne nagrade; umjetničke radove kastavskog umjetnika Saše Jantoleka.

Iako se ove godine nismo „okrunili“ nikakvom posebnom nagradom, zadovoljstva zbog i više nego dobro pročitanih tekstova te odlične atmosfere koja je vladala tijekom čitavog dana nije nimalo nedostajalo, a i bili smo potpuno suglasni s idejom da ČA-čitalnica postane tradicionalni projekt koji će se odsada održavati svake godine i u kojemu ćemo uvijek rado sudjelovati.

(Više o nagrađenima, kao i o 150. obljetnici osnutka Čitalnice u Kastvu možete pronaći na: http://riprsten.com/kastav/prava-festa-od-cakavskega-zajika)

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka