Crveni križ

POMLADAK Crvenog križa OŠ "SRDOČI"

I ove godine smo vrijedni i aktivni.

CRVENI KRIŽ             Svjetski dan prve pomoći

12.rujna obilježili smo Svjetski dan prve pomoći.

Na Korzu su Predstavnici Crvenog križa Rijeke i mladi volonteri Gradskog društva Crvenog križa Rijeke među kojima su i naše učenice i ove godine obilježili Svjetski dan prve pomoći, i to pod motom »Pružimo pomoć - spasimo svaki ugroženi život«.

Tim povodom organizirana je  akcija »Mladi za mlade«, u kojoj su uz članove riječkog Crvenog križa sudjelovali i članovi mladeži Crvenog križa iz Mađarske, Poljske, Srbije, Slovenije, Rumunjske, Makedonije i Bosne i Hercegovine. Aktivnosti su organizirane od 10 do 12 sati na Trgu 11. brigade HV-a, gdje su sudionici predstavili program i aktivnosti pomlatka i mladeži Crvenog križa, s naglaskom na programe usmjerene na očuvanje i unapređenje zdravlja. Između ostalog to su Bolnica za medvjediće, radionice »Dan i Noć«, »Kodovi sigurnosti na vodi« i »Prevencija trgovanja ljudima«, prezentacija prve pomoći i Kluba 25 - kluba mladih darivatelja krvi, kao i akcija dobrovoljnog darivanja krvi.

U spomenutim aktivnostima su sudjelovale grupe iz DJEČJIH vrtića, osnovnih i srednjih škola, njih oko 300.Tu su sklopljena mnoga prijateljstva što je i jedan od ciljeva ovakvih prigoda.

Tjedan borbe protiv tuberkuloze

od 14.-21.rujna

Tjedan borbe protiv tuberkuloze i ostalih plućnih bolesti nam je prigoda da se prisjetimo na tu berkulozu, zaraznu bolest Koja je uzrokovana štapićastom bakterijom Mycobacterium tuberkulosis.

Izvor zaraze je bolesnik s tuberkulozom pluća i grkljana. Klice se nalaze u ispljuvku bolesnika, Sire se kapljičnim putem: kašljem, kihanjem, pjevanjem, govorom.

Svaki kašalj koji traje duže od tri tjedna sumnjiv je na tuberkulozu.

Koja je tuberkuloza bolest se može izliječiti i Koja se mora liječiti.

Širenju tuberkuloze pogoduju rizični faktori kao što su siromaštvo, neishranjenost, gladovanje, razne dijete, prenapučenost, alkoholizam, pušenje, narkomanija ...

Danas tu bolest Mnogi doživljavaju kao sramotu.Treba znati i prihvatiti da se ta zarazna bolest može dogoditi svima nama, najvažnije je što prije započeti s liječenjem.

***Molimo učenike da se uključe na izradu likovnih i literarnih radova na tu temu. Svoje radove predajte voditeljici Jadranki Cvetkovskoj (učionica br.16)

Voditeljica Jadranka Cvetkovska

Akcija  SOLIDARNOST na djelu

I ove se godine održava akcija Solidarnost na djelu. Moto ovogodišnje akcije je

Pomozimo ONIMA KOJIMA JE POMOĆ NAJPOTREBNIJA.

Od danas  12. listopada do Petka dijelit ćemo  bonove solidarnosti. Molim da se odazovete ovoj humanoj akciji svojim skromnim prilogom. Bonovi su u apoenima od 1kn. Ako netko želi više od jednog dobit će ih. Hvala.

Nadam se da ćemo se i ove godine iskazati kao dobri humanitarci.

Sakupljeni novac Molim što hitnije dostaviti Jadranki Cvetkovskoj u učionicu broj 16.

Voditeljica Jadranka Cvetkovska

SVJETSKI DAN BOLESNIKA

1993. -2010.

U četvrtak, 11. veljače 2010. obilježavamo šesnaestu godinu kako proslavljamo  SVJETSKI    DAN   BOLESNIKA kojeg je 1992.g.ustanovio Papa Ivan Pavao II.

Ovogodišnji moto je „Nasilnik u nama i nasilnik među nama“.

Ovaj put pozornost posvećujemo nasilju koji je sve prisutniji u našem društvu. Pitamo se je li se izgubila humanost, ljubav, uzajamna pažnja i pomaganje jedni drugima?

Gdje je nestao čovjek?

Pokrenimo se i pružimo ljubav jedni prema drugima, pomognimo da svatko pronađe sebe, dobrotu i razumijevanje.

Jedan od glavnih ciljeva je da se javnost podsjeti na blizinu s onima koji su bolesni, na nemoćne i umiruće, stare i nepuštene, da pobudi osjećaj pomoći bolesnicima.

Pozivaju se učenici da se svojim likovnim i literarnim radovima izraze na ovu temu.

Želja je Gradskog društva Crvenog križa Rijeka da učenicima i odraslima skrene pozornost na opasnosti, na stare i nemoćne , da ne prolaze nezainteresirano mimo ovog problema, da suosjećanjem i razumijevanjem za bolesne i nemoćne usmjere i smisao vlastite sudbine na tragu naših humanih nastojanja.

Voditeljica

Jadranka Cvetkovska

CRVENI KRIŽ

34. Natjecanje mladeži Hrvatskog Crvenog križa

Prošle subote, 20.03.2010. s početkom u 10 sati u Dvorani mladosti na Trsatu provedeno je tradicionalno 34. natjecanje mladeži Hrvatskog Crvenog križa pod pokroviteljstvom Grada Rijeke.

Sastavni dio natjecanja mladeži Hrvatskog Crvenog križa, na svim razinama natjecanja, je provjera znanja i vještina ekipa podmlatka i mladeži u pružanju prve pomoći i provjera znanja o Pokretu Crvenog križa, međunarodnom humanitarnom pravu i ljudskim pravima.

Naša škola imala je svoju ekipu imenom Štrumfovi. To su Iva Ćavar, Matea Hrvatin i Gabrijela Marić  iz 8.d i Anja Stanojević, Dijana Djurdjević i Rina Srdoč iz 6.c. Osim što su bile na trodnevnom seminaru koje je organiziralo Gradsko društvo Crvenog križa s njima je radila i kolegica Radojka Prijić.

Od 18 natjecateljskih ekipa, naši Štrumfovi zauzeli su 10. mjesto.

Bravo!

Voditeljica  Jadranka Cvetkovska

CRVENI KRIŽ      AKTIVNOSTI CRVENOG KRIŽA U TRAVNJU

27.travnja 2010. u u prostoriji Mjesnog odbora SRDOČI organizirana je akcija mjerenja krvnog tlaka i razine šećera u krvi.Nakon akcije djelatnici  Terenske jedinice „Dr.Ante Švalba „ došli su u našu školu i nastavili akciju kojoj su pristupili djelatnici  naše škole. Hvala im.

Istog dana u 2.a i b proveli su zanimljivu i poučnu radionicu za prevenciju ovisnosti DAN-NOĆ u kojoj je sudjelovalo 49 učenika.

Voditeljica

Jadranka Cvetkovska