OŠ „Srdoči“ ponovno domaćin županijskog natjecanja iz RKT vjeronauka
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 25. 3. 2024.

U petak, 22. ožujka, OŠ „Srdoči“ još je jednom bila domaćinom županijskog/nadbiskupijskog natjecanja iz RKT vjeronauka „Vjeronaučna olimpijada“.

Ovogodišnja tema za RKT bila je „Socijalni nauk Crkve“, a na natjecanju su sudjelovali učenici iz 24 osnovne i 13 srednjih škola.

Svi su se oni, najprije okupili u školskoj sportskoj dvorani gdje je u 10:30 sati organiziran prigodan uvodni program koji su vodile vjeroučiteljice Maja Barbarić i Natalija Brusić Botić, a nazočili su mu i posebni gosti: riječki nadbiskup mons. dr. Mate Uzinić, generalni vikar Riječke nadbiskupije Mario Tomljanović, Tomislav Tomasić, Predstojnik riječke podružnice AZOO, viši savjetnik za VJ; predstojnica Katehetskog ureda dr. sc. Ksenija Rukavina Kovačević, zamjenica ravnatelja domaćinske osnovne škole Srdoči Aleksandra Smolić, župnik domaćinske župe vlč. Kristijan Zeba te pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje PGŽ-a mr.sc. Edita Stilin, a dio njih se kratkim govorima obratio nazočnima i zaželio im sreću na natjecanju. Prigodne motivacijske i glazbene točke pripremili su i vjeroučenici OŠ „Srdoči“ te zbor vjeroučitelja Riječke nadbiskupije.

Samo natjecanje tradicionalno je održano u prostoru OŠ Srdoči, za natjecatelje osnovnih i četverogodišnjih srednjih škola u dva dijela (pismeni dio –– kviz Milijunak), a za natjecatelje trogodišnjih srednjih škola samo u pismenom dijelu.

Po završetku oba dijela natjecanja te zbrajanja svih dobivenih bodova u ekipama, zaključeno je da je u kategoriji osnovnih škola, 1. mjesto osvojila ekipa OŠ Kostrena, a u kategoriji srednjih škola, najuspješnija je, i ove godine, bila Prva Sušačka hrvatska Gimnazija.

Drugo mjesto pripalo je OŠ Fran Franković, treće OŠ Hreljin; u kategoriji srednjih škola drugo mjesto pripalo je učenicima Salezijanske klasične gimnazije – s pravom javnosti, a treća je Prva Riječka hrvatska Gimnazija.

Pobjednici će nastupiti na Državnom natjecanju koje će se održati u svibnju na otoku Krku.

Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka