Anita Peti Stantić u posjetu na Srdočima
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 15. 4. 2024.

Povodom obilježavanja ovogodišnjeg Tjedna dobre dječje knjige, ususret Noći knjige te općenito svim književnim obljetnicama u travnju našu školsku knjižnicu po prvi put je posjetila dr.sc. Anita Peti Stantić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Profesorica Peti Stantić velik dio svoje znanstvene karijere posvećuje važnosti čitanja i druženja s knjigom, na čemu je i ovom prigodom temeljila svoje jednosatno druženje s učenicima 5.b razreda i njihovom uč. HJ, Deom Bukvić Bolančom.

Raspravljalo se o današnjim afinitetima prema knjizi kod djece i mladih pa i kasnije, medijima koje preferiramo, zašto je (s neuroznanstvenog i psihološkog stajališta) općenito uvijek bolje dati prednost tiskanim medijima i samome procesu čitanja u odnosu na svakodnevnu izloženost i prevagu digitalnih sadržaja i ekrana koji nas okružuju, ali i o tome što oni čine našem mozgu i našoj percepciji informacija i dugoročnom pamćenju. Profesorica je ponudila i nekoliko modela kako doskočiti eventualnoj nezainteresiranosti za čitanje, kakve tekstove odabirati u skladu sa svojim afinitetima i zašto je uopće toliko važno svakodnevno čitati tijekom cijelog života pa čak se i preporučljivo vraćati određenim tekstovim i naslovima s kojima smo se „družili“ nekada ranije.

Susret je organiziran u suradnji s Nakladom Ljevak koja je i ovom prigodom ponudila i prezentirala neke odabrane prigodne naslove, djelomično navedene autorice, ali i drugih domaćih i stranih autora spomenute tematike.

Najbolja povratna informacija predavačici bilo je mnoštvo učeničkih opservacija, komentara i pitanja na njezino predavanje, a uz same želje za ponavljanjem susreta ispraćena je i velikim aplauzom svih nazočnih.

Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka