« Svibanj 2024 »

Detektivska potraga za knjigom - Noć knjige 2015.
Autor: Anja Lebarić, 14. 6. 2015.

Dana 23.4.2015. obilježili smo Noć knjige u našoj školi. Ova manifestacija se slavi u cijelome svijetu u cilju populariziranja knjige, knjižnica i čitanja.

Tema Noći knjige u OŠ „Srdoči“ bila je :  „Detektivska potraga za knjigom“.  Na sam dan potrage, nešto prije odmora, Mladi knjižničari su po raznim je lokacjiama (vrata, hodnici…) postavili „tragove“ koji su učenike vodili prema zadanoj knjizi. Tragovi su bili prepoznatljivi prema tipičnim ilustracijama detektiva koji ih je skrivao, a „tragovi“  su zapravo bili pažljivo odabrani citati iz knjiga koje je mjesecima pripremala grupa Mladih knjižničara. Osim citata, drugi trag bila je signatura knjige. Najuspješniji učenici, koji su prvi uspjeli riješiti misterij i pronaći o kojoj je knjizi riječ, bili su nagrađeni „blagom“:  čokoladicom, bombonom, naljepnicom tetovažom i detektivskom značkom koja će biti lijepa uspomena na ovu avanturističku potragu.

Potraga je zainteresirala i novinare Nove tv, pa smo mogli vidjeti našu školu u Dnevniku Nove tv.

Ipak, najveći uspjeh ove potrage nije bila televizija nego brojni dječji osmjesi. Sudjelovalo je tristotinjak djece, a nagradu je uspjelo osvojiti najbržih 40.

Ovaj projekt osmislila je i realizirala školska knjižničarka Anja Lebarić.

Anja Lebarić, knjižničarka škole

Mladi knjižničari pripremali citate za Noć knjige

Dugo smo pripremali citate za Noć knjige i bilo je jako zabavno. Tražili smo citate iz starih, već poznatih lektira pa sve do novih kolekcija. Na šarene papire ljepile smo tragove i prikrivale ih slikama. Uz citate su učenici mogli pronaći signature neke knjige. Poljepile smo tragove na zidove škole kako bi se učenici na Noć knjige mogli okušati u zanimljivom traženju. Učenici koji su našli trag i otkrili o kojoj knjizi je riječ dobili su slatkiše i značku za uspomenu na svoj uspjeh.

Morena Mlinar, 6.d

Dojmovi nekih od pobjednika Detektivske igre

U četvrtak je bila Noć knjige. Mogao je sudjelovati svatko tko je bio zainteresiran za tu zabavnu igru. Za početak je trebalo pronaći citate koji su bili u holu škole. Na svakome citatu je pisao tajanstveni broj po kojem smo dobili daljnje upute. Taj broj nosio je i novi papirić na kojem je pisala signatura knjige. Zatim je trebalo naći signaturu na knjizi, a onda pronaći citat. Puno učenika je sudjelovalo. Tu su bile i zanimljive nagrade. Sretni dobitnici su dobili značku detektiva, čokoladicu, bombon i tetovažu. I ja sam sudjelovala u igri i mogu reći da je bilo zabavno, pustolovno i pomalo teško. Došla je i televizija i intervjuirala najbolje. Također su intervjuirali moju prijateljicu Mariju i mene i bile smo na Dnevniku. Mislim da nije zažalio nitko tko je sudjelovao u ovoj igri.

Nora Bobić, 6.a

Mislim da je vrlo zanimljivo i pustolovno. Vrlo je zabavno i sretan sam što sam jedan od pobjednika!

Leonard Makvić, 6.a