« Svibanj 2024 »

Srdočki polaznici Građanskog odgoja na terenu u Zagrebu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 18. 11. 2022.

Učenici polaznici izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj (peti, šesti i osmi razredi) boravili su srijedu, 3. studenog, na jednodnevnoj terenskoj nastavi u Zagrebu.

Dan bogat različitim sadržajima započeli su posjetom redakciji 24 sata, točnije njihovom odjelu Joomboosa koji je zadužen za “servisiranje” publike 8-24 godine zbog čega je učenicima bilo posebno zanimljiv. Kako to izgleda iza scene tik-tok klipova, insta storija poznatih hrvatskih influencera otkrili su nam Matej Lončarić,  direktor i osnivač brenda i voditeljica marketinga Anita Vulić. Učenici su saznali da je Joomboos jedina platforma za mlade u Hrvatskoj koja objedinjuje youtube, web stranicu, tiskani časopis te klipove na društvenim mrežama. Osim upoznavanja s upravom Joomboosa i vođene ture studijom, učenicima su pružene korisne informacije o društvenim mrežama: kako prijaviti neprimjerene sadržaje, na što treba paziti prije objave, raspravljalo se o negativnim stranama života influencera, a bilo je i drugih pitanja na koja je trebalo odgovoriti.

Da zaista živimo u 21. stoljeću uvjerili smo se uputivši se dalje na svjetsku izložbu “World of Robots” koja je do 30. prosinca  postavljena u Klovićevim dvorima. Robotika, kao znanost i tehnologija, iznimno je važan projekt 21. stoljeća koji je, oponašajući ljudske poslove, neodvojivi dio naše svakodnevice. Za starije generacije gotovo je nezamislivo da bi se roboti uopće mogli pojaviti u našim domovima u roku od nekoliko godina, s druge strane, mladi se nimalo ne čude kada se s druge strane telefonske linije pojavi robot.

Na vođenoj izložbi imali smo prilike vidjeti najnoviji razvoj humanoidnih robota, skupocjene – probne – robotske igračke, transformatore, originalne filmske relikvije kao što su Iron Man, R2D2,  Terminator, C3PO i mnoge druge koncepte robota. Sa zanimanjem smo gledali životinje robote: psa koji skače i trči na muziku te mačku koju kada maziš po ušima odgovara različitim rečenicama. Učenici su također rado isprobali i virtualni svijet uputivši se na putovanje VR naočalama.

Za kraj ovog zaista sadržajima ispunjenog dana bili smo gosti Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča. Udruga je prva u Hrvatskoj osmislila i razvila rehabilitacijske programe uključivanjem psa pomagača za mobilnost slijepih i drugih osoba s invaliditetom te djecu s teškoćama u razvoju. Članice udruge su nam prezentirale njihov rad u pratnji dva prelijepa psa vodiča-labradora. Učenici su imali prilike naučiti puno zanimljivosti vezanih za školovanje pasa te tako saznati razliku između školovanja i dresure pasa, koje su pasmine najbolje za školovanje te što sve rade psi pomagači i terapijski psi.

Paula Trinajstić Ivančić, uč. EJ i Ivana Erak, uč. NJEM