« Svibanj 2024 »

Vijesti iz školske knjižnice
Srdočki „ključići oko vrata“ u Zagrebu
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 7. 5. 2022.

Nakon dvije godine pandemijske stanke predstavnici naše škole su u petak, 6. svibnja 2022., ponovno uživo sudjelovali na završnici nacionalnog projekta „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“, u kinu Tuškanac u Zagrebu.

Riječ je o projektu koji se proteklih pet godina odvija uz suglasnost i preporuku Ministarstva znanosti i obrazovanja, a na ovogodišnjoj završnoj svečanosti uživo su nazočili predstavnici 16 škola iz cijele Hrvatske, dok ih je ukupno bilo uključeno 30 (od čega čak pet iz Rijeke).

Sam čitalački projekt koji je ove godine uspješno proveden 11. put., ideja je, lani nažalost preminulog  knjižničara Denisa Vinceka iz OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, te je ulogu organizatora i koordinatora po prvi put preuzeo njegov mladi nasljednik Zvonimir Guć.

Prvenstveni cilj projekta, uz samu aktivnost, razvijanje vještine čitanja, uživanja u njemu te zajedništvu s drugima tijekom istoga bio je i ostao „oživljavanje“ nekadašnjih obveznih, a sada „zaboravljenih“ lektirnih naslova, odnosno bacanja istih u stari papir.

Uz kolegu Guća, domaćin svim pristiglim čitačima i njihovim mentorima bio je i ravnatelj OŠ Ante Kovačića iz Zlatara, g. Marijan Posarić, koji se našoj školi i osobno zahvalio na dugogodišnjoj podršci i aktivnom sudjelovanju, s obzirom da nam je ovo bila čak šesta godina zaredom kako sudjelujemo u projektu.

Naši ovogodišnji predstavnici bili su odabrani učenici 4. b razreda (Paola, Mara, Kaja, Karmen, Vigo i Šimun), koji su pred nazočnim kolegama u publici izveli autorsku scensku igru inspiriranu pročitanim „zaboravljenim“ naslovom „Ključić oko vrata“ Nikole Pulića, a za vrijeme njihove izvedbe na pozornici u pozadini je na kino platnu prikazivan video uradak u kojem je bila razvidna provedba čitalačkih aktivnosti u njihovoj učionici i školskoj knjižnici tijekom godine te sam proces nastanka i završni likovni radovi svih učenika iz razreda.

Kao i u većini prethodnih godina, mentorice su im bile razredna učiteljica Gordana Vukić, koja je za ovu prigodu napisala te s njima uvježbala igrokaz, te školska knjižničarka Nensi Čargonja Košuta, koja je uz koordiniranje projekta na školskoj razini i provedbu aktivnosti čitanja bila i autoricom digitalne video pozadine za završnicu.

Posebnu zahvalu valja uputiti i učiteljici Likovne kulture, Ivani Dužević, koja je sa članicama svoje Likovne grupe izradila „ključiće“ koje su naši mali glumci nosili kao rekvizite na završnici u Zagrebu.

Srdočani su za svoj savršen nastup i digitalnu prezentaciju nagrađeni snažnim pljeskom svih nazočnih u dvorani, a kao nagradu za izvrsno obavljen posao ove su godine posjetili i Muzej čokolade.

Od srca svima čestitamo još jednom i ovdje te već sada najavljujemo svoj povratak u Zagreb i iduće godine, kada ćemo nastupiti na 12. završnici projekta „Čitajmo naglas, čitajmo naglas: zaboravljene knjige.“

Nensi Čargonja Košuta, školska knjižničarka