« Svibanj 2024 »

Vijesti iz školske knjižnice
Jadranko Bitenc svečano zaključio ovogodišnji MHK na Srdočima
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 17. 11. 2022.

Višegodišnja praksa knjižnice OŠ „Srdoči“ je da povodom zaključenja Mjeseca hrvatske knjige ugosti jedno poznato književno ime, tj. osobu koja je učenicima poznata (ili će im to tek postati) s naslovnica obveznih djela za cjelovito čitanje.

Ove je godine to bio Jadranko Bitenc koji se 16. studenog susreo s 50-ak učenika 5.b i 7.c razrednog odjela te njihovim učiteljicama HJ, Irenom Ritterman i Antonijom Strika.

U ugodnom jednosatnom druženju, nakon uvodnih riječi knjižničarke, Bitenc je učenicima govorio o svom zanimljivom životnom putu, hobijima i (čestoj autobiografskoj) inspiraciji za njegovih devet dosad objavljenih romana,  zadržavši se uglavnom na onima koji su već godinama na popisu školske lektire: „Lana, godina mačke“ i „Twist na bazenu“.

Na potonjem se zadržao ponajviše: počevši od glavnih likova, objašnjenja samoga naslova i mjesta radnje do nekih kraćih ulomaka iz knjige. Naročito je važna bila i istaknuta činjenica da taj roman zapravo ima, sada već i dva nastavka: „Pyjama blues“ te najnoviji, u svibnju objavljeni „Sve je to rock'n'roll“.

Koliko je bilo zanimljivo izlaganje našega gosta i njegov iskren pristup prema učenicima kojima je usput odgovarao na njihova brojna pitanja o njegovu obrazovanju, radu, hobijima, odnosu s obitelji i mnogim drugim stvarima; najbolje je bilo vidljivo na samome završetku susreta kada su učenici samoinicijativno pohrlili prema hrpici s njegovim naslovima i izrazili želju za nabavom svog primjerka „Twista..“, ali i ostalih ondje dostupnih, koje im je autor s veseljem odmah i potpisao.

Autoru, ali i našim suradnicima/organizatorima iz Alfe još jednom iskreno zahvaljujemo na predivnom i inspirativnom susretu i nadamo se da će vrlo brzo biti prilike za ponavljanjem s „generacijom K“ koja „misli na sebe i čita“.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka