« Svibanj 2024 »

Vijesti iz školske knjižnice
Obilježavanje Dana sjećanja na holokaust
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 30. 1. 2023.

U petak, 27. siječnja, na sam službeni dan oslobođenja najzloglasnijeg koncentracijskog logora Auschwitcz u Poljskoj i ove je godine realizirano prikladno obilježavanje Dana sjećanja na žrtve holokausta.

Učenici osmih razreda sa svojim su učiteljicama u školskoj knjižnici tom prigodom poslušali čak nekoliko prikladnih prezentacija koje su za njih pripremili njihovi kolege.

Uvodnu riječ o samome pojmu holokausta i genocida te povijesnom okviru koji je prethodio samome II. svjetskom ratu i njegovim najmračnijim tvorevinama, logorima smrti, dale su profesorice Host, tijekom 1. školskog sata učenicima 8.d, te Slaviček i školska knjižničarka na 5. školskom satu kada su u knjižnicu došli odabrani učenici iz svih odjela osmih razreda, polaznici INA-e Moja Rijeka, a nakon čega su im detaljnije o spomenutom, ali i o pojmovima antisemitizma, Kristalne noći, geta, ostalih koncentracijskih logora, holokausta i židovske tradicije na području našega grada te što su i gdje su postavljeni tzv. kameni spoticanja ispričale njihove kolegice.

Školska knjižničarka u zaključnom dijelu sata s učenicima 8.d izdvojila je i nekoliko tradicionalnih imena koja se redovito spominju u svezi ovog dana i razdoblja (pr. Anne Frank, Irene Sendler, Oskar Schindler; a u Hrvatskoj su nezaobilazni primjeri Lea Deustch, Branko Lustig te riječke sestre Bucci). Posebno se zadržala na Olegu Mandiću: Opatijcu nežidovu koji je u dobi od svojih 11 godina s mamom i bakom, iz političkih razloga, odveden u Auschwitcz i koji je, zahvaljujući mnogim faktorima, a najviše sreći, iz njega izišao živ i to kao „posljednji dječak iz Auschwitza“; tj. kao posljednja živa osoba nakon čijeg izlaska su vrata ovoga logora i službeno zakračunata; a koji je još i danas živ te svoja sjećanja i svjedočenja i u 90. godini nesebično dijeli s učenicima osnovnih i srednjih škola u cijeloj Hrvatskoj i Italiji.

Učenici „koji žele znati više“ dobili su i projektni zadatak: istražiti više o spomenutim ljudima i to uz točne upute gdje i kako valja tražiti, preuzimati informacije i kako ih citirati, a istraženo će prezentirati pomoću (između više ponuđenih) odabranog digitalnog alata u kojem će izraditi digitalni plakat ili prezentaciju te točno navesti izvore informacija koje su koristili.

Da su ih se izlaganja dojmila svjedoči i trenutačni iskazani interes učenika za posudbom knjige „Posljednji dječak iz Auscwitza“ R. Covaza te niz pitanja koje su postavili i nakon završetka sata želeći dobiti odgovore na mnoga pitanja vezana za temu holokausta i sudbinu samoga Mandića.

Ako među vama ima još takvih, ovom vas prigodom, kao i učenike, informiramo da Oleg Mandić svoju najnoviju knjigu promovira u Villi Antonio u Opatiji 2. veljače, a u HKD-u na Sušaku, 3. veljače u 18:00 h. Idealna prilika želite li ga vidjeti i čuti uživo te dobiti svoj potpisani primjerak knjige.

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka

Vesna Slaviček, uč. POV