« Svibanj 2024 »

Vijesti iz školske knjižnice
Održana županijska razina natjecanja „Čitanjem do zvijezda“
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 9. 3. 2023.

Nakon dvije godine organizacije i realizacije online iz matičnih škola, 8. ožujka 2023. na veliku radost svih učenika, ali i njihovih mentora, županijska razina natjecanja „Čitanjem do zvijezda“ ponovno je održana uživo.

Domaćin županijskog natjecanja svake se godine odabire internim dogovorom između škola sudionica te je ove godine to po prvi put bila Osnovna škola Ivana Mažuranića u Novom Vinodolskom.

Naša je škola sudjelovala devetu godinu zaredom, ovaj put s potpuno novom ekipom koju su činile učenice Veronika Grandić (5.c), Lara Košuta (6.a) i Katarina Miškulin (8.d), pod mentorstvom školske knjižničarke. I ove smo se godine ponovno fokusirali „samo“ na ispitni dio natjecanja, a u kreativnom dijelu s prezentacijom plakata vezanim za odabrane naslove nismo imali svojih predstavnika.

Tema ovogodišnjeg natjecanja bila je „I love London“, a odabrani naslovi bili su Pekinezer u službi Njezina Veličanstva (Krunoslav Mikulan), Zvijer iz Buckinghamske palače (David Walliams) i Sherlock Holmes: Grimizna istraga (Sir Antun Conan Doyle).

Nakon pregledavanja ispita svih sudionika i konačnog zbroja bodova, stručno povjerenstvo proglasilo je da je, između 24 prijavljene osnovne škole iz cijele županije, ekipa OŠ „Srdoči“ ove godine najuspješnija, s ukupno 102 boda; čime je za samo jedan bod nadmašila ekipu OŠ Kraljevica koja je ostala drugoplasirana.

Prema pravilima, dvije najuspješnije škole iz županije ostvaruju pravo sudjelovanja na državnom natjecanju u svibnju, koje će se i ove godine ponovno održati u Čakovcu; središtu Međimurske županije gdje je još 2009. godine, zahvaljujući ideji i odluci kolega knjižničara međimurskih osnovnih i srednjih škola, ovo natjecanje i pokrenuto.

Za kraj još valja spomenuti da su se na državnu razinu u kategoriji prezentacije plakata plasirali predstavnici OŠ „Jelenje- Dražice“ i OŠ Ivana Gorana Kovačića iz Delnica, a njihove radove (u sredini), kao i radove ostalih dviju prijavljenih škola u ovoj kategoriji pogledajte u priloženom mozaiku.

Svima još jednom čestitamo od srca i želimo im sreću na državnom natjecanju!

Nensi Čargonja Košuta, stručna suradnica knjižničarka