« Svibanj 2024 »

Vijesti iz školske knjižnice
Dašak Japana u našoj školskoj knjižnici
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 22. 3. 2023.

Ovogodišnji dolazak proljeća i Svjetski dan pjesništva u školskoj knjižnici obilježeni su s učenicima petih razreda i to istraživačkim zadatkom i radionicom kreativnog pisanja. Učenici su u uvodnom dijelu najprije poslušali nekoliko uvodnih riječi o Japanu, dalekoistočnoj zemlji zanimljive kulture i jezika koja na poseban način njeguje i slavi upravo dolazak ovog godišnjeg doba, kada posebnu počast odaju japanskoj trešnji i njezinu cvatu.

Tako su poslušali i tradicionalnu japansku pjesmu sakura i raspravili o nekim osnovnim pojmovima i riječima iz japanske kulture koje već poznaju od ranije, a potom su dobili zadatak: uz pomoć članka iz časopisa Drvo znanja, istražiti još nekoliko podataka više: kako Japanci zovu svoju zemlju, koji je nacionalni simbol Japana, koja se valuta ondje koristi, kako se zove tradicionalni japanski odjevni predmet, što su origami, ikebana itd.

U drugome dijelu sata fokus je bio na specifičnoj japanskoj pjesničkoj formi: haikuu. Učenicima je pojašnjeno koja je forma ispravnog haikua, koliko ima stihova i slogova; naglašeno im je da pravi haiku ne „trpi“ nikakve rime niti nema naslov, a tradicionalne teme kojima se bavi vezane su za prirodu i čovjeka.

Nakon 20-ak minuta pokušaja sastavljanja svojih prvih haikua, učenici koji su htjeli pročitali su pred razredom svoje radove, a u nastavku su izdvojeni i oni najuspješniji (autori: Gabriel, Paola i Karmen, 5.b):

Žuto lišće                                  Snježić pada

Pada na travu                             iz bijelih oblaka.

Dok lije kiša                              Trava se smrzava

Proljeće je tu.                Pod je pun pijeska                   Plavi je planet

Iz brloga izišla               Ribe u koraljima                       Pun zelenih mrlja.

Mala lisica.                    Morski pas vreba.                     Hrpa života.

Crvena trešnja                  Plavi planet

Male cvjetove krije.            Pun je smeća.

Sočne trešnje.               Životinje umiru.

Najuspješniji radovi iz 5.a bili su sljedeći (autori: Kristijan, Una, Ema i Ana):

Čovjek je potok                                                 Sivi oblaci

Nekad slab, a nekad jak                                   Iznad velikog mora

Nikada ne staje                                                Miriše kiša

Sve je šareno                        Stabla pupaju

U srcima ljepše                     Ptice pjevaju glasno

Proljeće je tu                         Sunce se budi

Nensi Čargonja Košuta, šk. knjižničarka