« Svibanj 2024 »

Suradnje škole s raznim institucijama
Dječji tjedan u OŠ "Srdoči" i 14. festival prava djece
Autor: Nensi Čargonja Košuta, 19. 10. 2022.

Učenici petih i šestih razreda obilježili su Dječji tjedan aktivnostima u sklopu Festivala dječjih prava. Na satu Hrvatskoga jezika učenici su gledali igrane, dokumentarne i animirane filmova. U stvaranju i snimanju tih filmova sudjelovala su djeca pod vodstvom voditelja raznih filmskih družina, a filmovi tematiziraju različita dječja prava. Učenici 5.b i 5.c  te 6.a i 6.b zajedno su sa svojim učiteljicama analizirali filmove te potom izradili plakate o dječjim pravima.

Svake godine djeca uživaju u filmskom dječjem stvaralaštvu. Tako je bilo i ove. Uočili su vršnjačko neprihvatljivo ponašanje, utjecaj tehnologije na djecu, prihvaćanje različitih u sredini, važnost obitelji. Zanimljive teme potaknule su ih na promišljanje.

Ako si drukčiji, ne znači da ne možeš imati prijatelje.

Ako si različit od drugih, ne znači da ne vrijediš.

Važno je da nas poštuju zbog onoga što mi jesmo.

Trebamo pomagati jedni drugima.

Moramo pomoći nekome i postati njegov heroj.

Učenicima se najviše svidio film U Nadi je spas o djevojčici Mirsadi koja je udomljena i unatoč tomu, sretna, marljiva i razigranaMirsada je proživjela drugačiji život od ostale djece, ali se i dalje nada najboljemu.

Također, oduševio ih je dječak Vito u filmu Nije baš dobar osjećaj jer je iskren i hrabar - iskreno progovara o tome kako se nosi s mucanjem, hrabro se suočava sa svim izazovima i ne odustaje od svojih ciljeva i snova.

Anketa je pokazala da bi naši učenici voljeli snimiti film o nasilju putem interneta,  dobroti, pomaganju, prijateljstvu.

Antonija Strika i Irena Ritterman, uč. HJ